Лукойл Нефтохим работи на загуба

За последните седем години загубата на компанията е почти 1,8 милиарда лева

Не стига това, че денонощно обгазява околностите, но и работи на загуба. Става дума за Лукойл Нефтохим Бургас. За последните седем години загубата на компанията е почти 1,8 милиарда лева.

Тази година "Лукойл" може за първи път от 7-8 години да излезе на печалба, обяви бившият енергиен министър и сегашен представител на държавата в директорския борд на бургаската рафинерия Румен Овчаров.

По време на първия управленски мандат на ГЕРБ "Лукойл" имаше проблеми с бившия финансов министър Симеон Дянков, а бившият и сегашен шеф на митниците Ваньо Танов определи компанията като "нулев пряк данъкоплатец". 

Какво показват финансовите резултати на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД?

Компанията редовно попада в класациите на най-големите бизнеси в Централна и Източна Европа. В миналогодишното проучване на кредитния застраховател "Кофас" именно "Лукойл Нефтохим Бургас" АД се класира на най-предна позиция от всички български компании. Рафинерията е на 23-а позиция в цяла Централна и Източна Европа. Далеч след "Лукойл Нефтохим Бургас" АД остават компании като Българския енергиен холдинг и "Аурубис". 

Всяка година бургаската рафинерия отчита милиардни обороти, но що се отнася до печалбата картината е коренно различна. За последно "Нефтохим" е имал положителен финансов резултат през 2007 година. Тогава компанията е била на плюс със 103,5 милиона лева.

Тенденцията през следващите години обаче е неизменна:

Година    Чиста загуба в лева

2008         473 402 000

2009 г.     176 038 000

2010 г.     120 463 000

2011 г.     135 854 000

2012 г.       94 251 000

2013 г.     241 196 000

2014 г.     532 104 000

Данните са от годишните счетоводни отчети на рафинерията.

Така се получава, че за последните 7 години загубата на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД възлиза на 1 милиард, 773 милиона и 308 хиляди лева.

Защо фирмата е на загуба?

Вероятно такава е нейната роля в сложната счетоводна организация на групата "Лукойл", която включва най-различни дейности по добив и търговия с петролни продукти, които се простират в различни юрисдикции на територията на Европа.

Например, доставчикът на нефт на рафинерията е швейцарското дружество "Литаско", част от групата на "Лукойл", като около 88% от разходите на дружеството са свързани с плащане към него. След това рафинерията продава на него и на други дружества от групата своята продукция, като получената за това цена е по-ниска, отколкото направените разходи за нея. Просто като едно и едно - две. Приходите са по-малки от разходите, има загуба.

Подобна практика не е изключение. През 2012 г. във Великобритания гръмна скандал, след като се оказа, че гиганти като Amazon, Google и Starbucks плащат минимални данъци или са на загуба, въпреки че имат милиардни приходи. Срещу компаниите беше подета сериозна кампания от политици и потребители, които призоваха гражданите да бойкотират техните продукти и услуги. В резултат Starbucks премести централата си от Холандия в Лондон и заедно с Amazon изведнъж увеличиха платените данъци. От началото на тази година е в сила и допълнителен налог - т.нар. "данък Google" от 25% върху трансферираната зад граница печалба. 

Така че подобно на други големи международни компании, вероятно "Лукойл" прави трансферно ценообразуване, при което заради данъчни цели печалбата на групата или дивидентите се прехвърля там, където облагането е най-изгодно. Законно ли е? Напълно.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови