Извадка от книгата „Бургас и морето“, автор Стефан АПОСТОЛОВ
След падането на голямата турска крепост – град Плевен, в края на 1877 г. нищо вече не е в състояние да спре победния марш на руската армия, която въпреки незапомнената снежна и студена зима преминава проходите на Стара планина, преодолявайки невероятните трудности и препятствия, настъпва към София и Пловдив по посока на Одрин.
Но макар, че военните действия се водят далеч от Бургас населението в района изживява трудностите на войната с денонощни страхове от погроми, грабежи и поголовно клане от башибозуците. В самото навечерие на освобождението на града, съседното село Уруменикьой (в превод Гръцко ново село, дн. гр. Българово) дава 250 невинни жертви, предимно жени, убити по особено жесток начин, с изковани (цигански) пирони, забити във вратовете им – потвърждава капитан Кукс, командир на разузнавателния отряд, влязъл първи в Бургас.
Четвъртият, най-източния отряд на руската армия преминава през Твърдишкия проход, като има за задача да прикрива левия фланг и да освободи градовете Сливен и Ямбол (там са големите турски гарнизони) и селищата по Южното черноморско крайбрежие, в това число и Бургас.
От този руски корпус на 3 февруари 1878 г. в гр. Карнобат е сформиран малък летучий (летящ) отряд под командването на полковник Александър Михайлович Лермонтов (произведен в чин генерал-майор в Бургас), състоящ се от два батальона пехота, два кавалерийски ескадрона драгуни и две конни оръдия. Преминавайки през Айтос, на 6 февруари 1878 г. те пристигат в Бургас, вече опразнен от изплашените турци, напускайки града с кораби, в посока към Цариград.
По-заможните християни, българи и гърци също бягат в Цариград.
“При влизането в града – пише генерал Делингхаузен в доклада си до командира на XI армейски корпус в Сливен – отрядът на полковник Лермонтов бе посрещнат от цялото гражданство с хляб и сол, начело с първенците, консулите и свещениците с икони и хоругви”.
Тържественото посрещане на освободителите в Бургас е начело с уважавания свещеник Максим Фратев, а учителят Стоян Шивачев, като един от най-изтъкнатите интелигенти и културни деятели по онова време в града, владеещ добре няколко езика, е удостоен с високата чест от първенците на града да произнесе приветствено слово. Той с видимо вълнение изразява пред командира на отряда безкрайната благодарност на цялото българско гражданство към него, към войниците и към братския руски народ за скъпите жертви, които дават за освобождението на изстрадалия български народ от петвековното турско иго.
Посрещането става извън града, в района на днешната гимназия „Г. С. Раковски“ – там където е издигнат Руския паметник с надпис:
“НА ПАДНАЛИТЕ БРАТЯ РУСИ ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ”
От признателната Бургаска община
Целият ден в Бургас има тържества, музика и приповдигнато настроение, които не стихват до късно през нощта.
В Апостолическата арменска църква се обслужва благодарствен молебен в чест на императора и падналите братя руси, румънци и българи загинали за свободата на българския народ. Днес на църквата има паметна плоча и на нея пише:
„Тук през 1878 г. на благодарствен молебен по случай Освобождението на БЪЛГАРИЯ от османско иго лично е присъствал ген. майор Лермонтов – командир на руските войски в гр. Бургас“.
Оттогава името на командира на руския отряд полк. Лермонтов става символ на освобождението на Бургас.
С пристигането си руските офицери биват разквартирувани в християнските къщи и опразнените турски жилища. Обозът е настанен край лозята на Аркади Димитракопулос, (в горната част на дн. ул.”Александровска”). Полковник Лермонтов е настанен в къщата на зъболекаря Пиперов (ул. „Лермонтов“ № 15, до арменската църква). На къщата е поставена паметна плоча в навечерието на честването на 80-годишнината (1958 г.) от освобождението на Бургас от турско робство, на която пише:
“В този дом е пребивавал от 6 II до 29 III 1878 г. – генерал майор Александър Михайлович Лермонтов (1838–1906) командир на 13-ти Драгунски полк освободил Бургас от османско иго”.
Паметната плоча е открита на 6 февруари 1958 г. след проведена тържествена сесия на Община Бургас, в театър „Адриана Будевска“, по случай годишнината от Освобождението, на която присъстват гости от съветското и румънското посолства в София, военния аташе от консулството във Варна и делегация от градовете Иркутск и Велики Устюж, полковете на които градове преди 80 години влизат в Бургас.
СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ