Община Бургас настоява в спешен порядък "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Кроношпан България" ЕООД, като основни промишлени източници, влияещи върху качеството на въздуха в Бургас, да закупят съвместно и да изградят стационарен пункт за наблюдение качеството на въздуха,
чрез извършване на автоматичен 24-часов мониторинг за нивата на серен диоксид, азотни оксиди, бензен, озон, сероводород, фини прахови частици, формалдехид, както и основни метеорологични параметри - температура, посока и скорост на вятъра, атмосферно налягане.
Община Бургас се ангажира и ще съдейства за разполагане на бъдещия стационарен пункт за мониторинг в контактната зона на к-с "Славейков". Тя ще осигури и възможност за достъп в реално време чрез интернет страницата си, за да може всеки желаещ да следи измерваните концентрации на замърсителите. Кметът Димитър Николов вече изпрати това искане до МОСВ, РИОСВ - Бургас, ръководствата на двете предприятия и очаква техния отговор.
Като основен източник на неприятните миризми в последно време отново беше посочена работата по изчистването и преработката на старите еко щети от нефтозавода, които са на три работни площадки - "Росенец", до к-с "Меден рудник" и на територия на предприятието. Това са производствени отпадъци, депонирани в продължение на повече от 50 години в открити резервоари. Рекултивацията на "Росенец" вече е приключила. Работата по така наречените утайници край "Меден рудник" може да бъде финализирана до 2-3 месеца. Остава да се довърши рекултивацията в самия нефтозавод, където депонираното съдържание е най-много и върху най-голяма територия.
Община Бургас е съгласна, че това е проект с глобална екологична важност за града и региона и той трябва да се доведе до успешен край, но желае това да стане по щадящ начин, който да намали изпускането във въздуха на остри и задушливи миризми на въглеводороди.