Горещ дебат заформиха общинските съветници в Бургас за визията на култовата улица Богориди, чийто ремонт ще приключи скоро.
Общинарите се хванаха „гуша за гуша“ по въпроса дали да има рекламни надписи на чадърите и тентите на заведенията или не.
Ето какви бяха изказванията - едно към едно:
Кметът Димитър Николов:
Имаше допълнение към предложението – „да има фирмени надписи“. Какво означава „фирмени надписи“, това включва и на големите фирми. Не разбирам за какво е дебатът.
Направихме и допитване до бургаските хотели. За последните 15 дни имат от 30 до 100% увеличение на нощувките – от Полша, Литва, Латвия, Естония.
Румен Ангелов, ГЕРБ:
Живял съм в обединеното Кралство 4 години. Водещи дестинации като Лондон и Париж – нямат такива рекламни надписи на основните си пешеходни улици.
Живко Табаков, ДБГ:
Има неща, които ме притесняват в това предложеие. Разбирам интересите на Сдружение с нестопанска цел „Черноморска асоциация за външна реклама“. Едва ли мултинациоалните компании ще си пренасочат рекламата към аутдора.
Разбирам от изложението на арх. Илиева, че на „престилките“ на чадърите може да се поставя реклама на търговския обект, но не и на големите компании.
Искрено ме притеснява текстът, че ще минава на експертен съвет въпросът колко точно маси пред даден обект ще се поставят.
Не се разрешава поставянето на стъклени прегради по главние пешеходни улици. Даваме ли толкова бизнес на фирмите, за да им налагаме тези рестриктивни мерки?
Какво правим, за да привлечем високоплатежни туристи?
Веселин Пренеров, ГЕРБ:
Тази улица е визитката на Бургас, възпята е в песни. Съвсем малко остана от автентичната част на морския ни град. Аз съм категорично против ул. Богориди да стане едно рекламно изложение на търговски марки.
С нетърпение очаквам да приключи ремонтът и да видим страхотния булевард, който води към морето.
Георги Манев, СЕК:
Ще започна с един цитат на Радой Ралин: „Цялата култура се върти около …. абстрактната живопис“.
7 магазина има празни по Александровска. В България няма средна класа.
Какви примери ми давате в Париж и Лондон?Кафето в центъра е 5 евро, а в Бургас едни лев.
Георги Дракалиев:
Аз съм бил на най-много места по света и съм сядал в най-различни заведения. За паметници на културата едноцветните чадъри без надписи са много по-подходящи. Всичко друго е като ориента.
Арх. Димитър Георгиев, ГЕРБ:
Тези текстове са регламентирани в ЗУТ. Чадъри, тенти – това са елементи на градското обзавеждане. Говорим, че трябва да напишем нова наредба от Нова година. Днес се правят изказвания по една друга наредба – за рекламната дейност, а не по тази за преместваемите обекти.
Евгений Мосинов, БСП:
Няма да подкрепим наредбата, защото се предлага недомислен вариант на административна регулация. Опитва се да застреля с един куршум два заека - въведе регулация и стимул на рекламата.
Ние защитаваме интереса не само високо над Бургас, но и ниско по улицата, на всеки бургазлия.
Поне даваме гратисен период – да влезе в сила от 1 юни.
Защо в морската градина да са само светлозелени чадърите? Защо забраняваме шаренията в Морската градина?
Текст и снимка: meduzata.com
ОЧАКВАЙТЕ ПРОДЪЛЖЕНИЕ