"Загубите идват от наема, който дължи общинският превозвач на Община Бургас по договор", обясни кметът Димитър Николов, който изтъкна, че дружеството е на печалба за първите четири месеца за тази година.
„Община Бургас бе първата одобрена в страната по проекта за интегриран градски транспорт. Така ние поехме и от хубавото и от лошото - като първенци. Насоките бяха променени за останалите общини, но моделът за работа се вземаше от тези, които работеха по пилотните проекти, които бяха първите. След като ни бяха подписани договорите, в които нямаше как да се променят клаузи, се оказа, че 2 млн. лв. от наем, който дължи БургасБус на община Бургас, си остават в тежест на дружеството. Останалите общини, които вървяха след нас, имаха шанс да се измъкнат от това условие. Загубата идва от наема и многократно завишените амортизации, които се водят като пасиви", обясни градоначалникът.
В началото, при старта на проекта, не е било позволено Община Бургас да закупи автобусите. Именно поради тази причина се наложило те да бъдат предадени на БургасБус като дружеството да плаща наем. Удължената гаранция и амортизацията са причините за загубите, допълни заместник-кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев.
На сесията присъства и управителят на БургасБус ЕООД инж. Петко Драгнев. Драгнев отговори на всички въпроси, отправени от опозицията.
„Щатът не е раздут, в БургасБус 600 души работят като шофьори и кондуктори, без тях не можем да си вършим работата. В тролейбусното депо има 24-часово дежурство на механици, всички автобуси се измиват и почистват всеки ден - и вътрешно и външно. Имаме само 12 души в администрацията, условията в която не са подобрявани от години, но претенции нямаме.
Към днешна дата нямаме просрочено задължение към никого. Загубата е факт, но се разплащаме с всички контрагенти без просрочие. Всички валидатори до края на този месец ще заработят и тогава започваме постепенното намаляване на персонала. Електронното таксуване доведе до сътресения в работата и до стрес на пътниците.
В края на 2016 г. се въведе новата транспортна схема, а през цялата 2017 година имаше промени в движението - много чести, но наложителни, за да се хареса услугата напълно на бургазлии. Всичко това доведе до тази загуба”, посочи Драгнев и допълни, че въпреки проблемите, които са организационни, БургасБус е инвестирала в закупуване на нови транспортни средства – големи автобуси и малки автобуси. Успоредно имало ремонти на сграден фонд на дружеството.
През първите месеци на 2018-а финансовите резултати на дружеството се доближават до тези от миналата година, а за 2018-а общинският превозвач ще излезе на печалба, категоричен бе управителят.
„От 18-те търговски дружества 13 от тях са на загуба. Смятам, че “Бургасбус” е банка за гласове, дано не се превърнем скоро в Галиче 2”, заяви Живко Табаков.