Бургаските общински съветници приеха нова Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община Бургас.
Това стана току-що на заседание на местни парламент, а докладната записка е на кмета Димитър Николов. Въпреки брожението на бургаските ландшафтни архитекти срещу наредбата, нито един от тях не бе в заседателната зала в Дома на нефтохимика.
Специалистите бяха подготвили коментари и предложения за изменения в много от текстовете, с които не са съгласни.
Наредбата обаче бе гласувана без каквито и да било дебати.
Комисиите, в които подзаконовият акт бе разгледан, бяха предложили промяна чл.19, където вместо 5 метра се вписва 10 метра.
Ето и чл.19:
Собствениците и ползвателите на съоръжения и преместваеми обекти и временни строежи, разположени в близост до озеленените площи са длъжни да чистят прилежащата си територия в радиус от 5 м, както и да провеждат мероприятия за опазване и възстановяване на увредената растителност и паркова мебел по указания на общинските специалисти.
Правна комисия е направила промени в текстовете, според председателя а Общинския съвет - доста дълги. Те са – изписване на пълните текстове на съкращенията.
Според бургаските ландшафтни архитекти с тази наредба се въвежда професията „арборист“, която я няма в Единния класификатор на професиите в България. Като такива специалисти досега са били ползвани алпинисти, преминали специален курс на обучение.
Според бургаските ландшафтни архитекти с това ще се оскъпи до непосилно за инвеститора всеки строеж.
Професията арборист е въведена в §1, т.6 на наредбата:
„Санитарна експертиза“ - експертиза за състоянието на дълготрайни декоративни дървета и дървета с историческо значение се изготвя от специалист – арборист , ландшафтен архитект, лесоинженер.
*Арборист
Арбористът е обучен специалист по поддръжката и грижата за дървета като отделни организми в градска среда. Думата „арборист“ идва от латинската дума Arbor – дърво.
Дърветата в градска среда имат живот и проблеми различни от тези в планините и. За горите обикновено се грижат лесовъдите. Добрите арбористи са сертифицирани и преминали през специални квалификационни курсове.
Арбористите често използват алпийско оборудване, което позволява достъп до много високи и недостъпни по друг начин дървета. Освен, че са обучени в наблюдението и грижата за дърветата професионалните арбористи притежават уменията свързани с безопасно катерене и работа в екстремни условия.
Дейности на арбориста:
- да диагностицира здравината и при нужда да лекува или да отреже част или цялото дърво;
- да отстрани болни и гнили участъци от дървото;
- да отстрани опасни части;
- да отреже цялото дърво;
- да раздроби ствола и коренището на отрязаното дърво.
Текст и снимка: meduzata.com