Отбелязваме 22-рата Международна нощ на прилепите
Информационната кампания НОЩ НА ПРИЛЕПИТЕ ще се отбележи в цялата страна, благодарение на приноса и доброволния труд на всички партньори в кампанията - над 15 организации, институции и граждански групи.
В Бургас ще се отбележи съвместно от Българска Фондация Биоразнообразие, Зелени Балкани и Спелео Клуб „Непиаст“. Ще има както винаги интересни факти и занимания за прилепите, насочени към малки и големи чрез образователна презентация, изложба за прилепите, прилепни игри и арт ателиета. По-късно вечерта в Морската градина желаещите ще подслушват прилепите със специални устройства - детектори.
Организаторите канят всички любители на така полезните и интересни прилепи на 4.10.2018 (четвъртък) от 18.00 часа в Културен център „Морско казино“, зала „Георги Баев“.
Програма на Нощта на прилепите в Бургас:
18:00 - 20:00 - Изложба на фотографии / Информационни табла
18:00 - 19:00 - Арт ателиета за деца
19:00 - 19:50 – Интерактивна образователна презентация „Стани изследовател на прилепи за един ден“ на Станимира Делева
20:00 - 20:30 - Разходка с ултразвуков детектор
За повече информация: Станимира Делева – Зелени Балкани, 0883490378; Радостина Ценова – Българска фондация „Биоразнообразие“ – 0896798908.
Прилепите в България
Разположена в регион, представляващ пресечна точка на 4 основни фаунистични комплекса (бореален, неморален, степен и средиземноморски), България приютява около 100 вида бозайници, 30% от които... могат да летят. От общо 39 вида прилепи, обитаващи Европа и прилежащите й острови, у нас са установени 33 вида, групирани в 4 семейства: Подковоноси, Гладконоси, Дългокрили и Булдогови. Някои от са типично пещерни, докато други се крият в хралупи или под хлабави кори на стари дървета. Редица видове са се приспособили за живот сред хората и се чувстват добре както във вече изоставени сгради и минни галерии, така и във фугите на панелни блокове или таваните на обитаеми къщи.
Колкото загадъчни, толкова и вълнуващи за изследване, прилепите притежават редица уникални особености. Те са шампиони до дълголетие сред дребните бозайници (най-старият регистриран прилеп в Европа е живял 41 години) и притежават удивително гъвкав метаболизъм (сърдечната честота на големия нощник може да варира между 680 удара в минута по време на полет до 18 удара в минута по време на хибернация). Храната им е съставена от насекоми и други дребни безгръбначни, а разнообразните им ловни стратегии включват преследване във въздуха, събиране от земята или загребване от водната повърхност. Ехолокацията им е толкова усъвършенствана, че им позволява безпогрешно определяне на размера и разстоянието, на което се намира плячката.
Макар да ги виждаме рядко, прилепите са изключително важни за здравето на екосистемите, тъй като с огромния си апетит предотвратяват каламитета (прекомерното размножаване) на редица вредители. За щастие, в нашата страна числеността на повечето видове се е запазила висока, заради обширните стари гори и големия брой подземни местообитания (до момента у нас са известни над 6000 пещери). Зимните колонии, надхвърлящи 40 000 екземпляра, извеждат страната ни на едно от първите места в Европа, що се отнася до значимостта й за летящите бозайници, и ни правят отговорни за опазването на европейските популации.
Международна нощ на прилепите
Международната нощ на прилепите цели да запознае широката общественост с удивителния начин на живот и значението на тези бозайници за равновесието в природата. Събитието е част от поетите ангажименти в рамките на Споразумението EUROBATS (http://www.eurobats.org/), което изисква изпълнение на редица конкретни ангажименти, свързани с опазване на прилепите и техните местообитания.
Започнала като инициатива през 1990 г. в Европа, Нощта на прилепите днес се организира в повече от 30 държави, далеч надхвърлящи пределите на „Стария континент“. В България честването й се е превърнало в традиционно събитие очаквано с интерес в десетки населени места в цялата страна. Освен в София, Пловдив, Бургас, Русе и други големи градове, Нощта на прилепите се провежда и в по-малки градчета и села, където местните жители имат пряк контакт с дивите животни.
ПРОГРАМА НА КАМПАНИЯТА В ЦЯЛАТА СТРАНА
В ПОМОРИЕ (05 октомври) Зелени Балкани ще представят прилепна презентация от 13 ч. в Посетителски център „Поморийско езеро”, а по-рано ще отбележим празника и с ученици от клуба „Млад пътешественик”.
Лице за контакти: Анелия Павлова – Зелени Балкани, моб. тел. +359899269576.
В СОФИЯ (05 и 14 октомври) - Информационната кампания ще се отбележи на 5ти октомври в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" от 17 ч. с работилница за къщички и презентация за прилепите. Второто събитие ще се проведе на 14ти октомври в Зоологическата градина от 13:30 ч. Организаторите са подготвили презентация, а по-късно изследователи на прилепи ще покажат техниките, чрез които проучват крилатите бозайници.
Лице за контакт: Ния Тошкова - Национален Природонаучен Музей, София и Фондация наука за природата - моб. тел. 0894069084.
В РУСЕ (05 октомври) нощта на прилепите ще се отбележи от 17 ч. в Регионален Исторически Музей (РИМ) - Русе, традиционно с интерактивни игри и работилници за прилепите за изработване на домино, макети от глина, игра в тунела, изрисуване на лица и други образователни игри, а вечерта и с демонстрации с ултразвуков детектор и "следене на прилепи".
Лице за контакт: Красимир Киров - РИМ Русе - моб. тел. 0889518918.
В ПЛОВДИВ (06 октомври) събитието ще се проведе съвместно от Регионален Природонаучен Музей - Пловдив, СК „Пълдин” и Зелени Балкани от 17 ч в музея и Дондуковата градина отзад. Нощта на прилепите ще започне с научно-популярна презентация в природонаучния музей, а по-късно в градинката зад музея ще се вихрят рисувателни ателиета, игри и подслушване на прилепите.
Лице за контакти: Анелия Павлова – Зелени Балкани, моб. тел. +359899269576.
В ПЛЕВЕН (10 октомври) – РИМ-Плевен и Зелени Балкани ще организират съвместно от 13 ч. в музея прилепни занимания.
Лице за контакти: Анелия Павлова – Зелени Балкани, моб. тел. +359899269576.
Във ВЕЛИКО ТЪРНОВО и Мусина – (10 октомври и 13 октомври) – Пещерен клуб „Дервент”, Ученически спелеоклуб „Проф Рафаил Попов“ – Велико Търново и Гимназията по туризъм „Д-р Васил Берон“ по традиция ще провокират децата с различни занимания за Нощта на прилепите.
Във Велико Търново – програмата на 10ти от 17:30 ч. в ПГ по туризъм "Д-р Васил Берон" ще бъде: рисунки, изработване маски на прилеп, прилепни сладки, ще бъдат представени презентации за прилепите в България и по света и ще се проведе разговор на тема "Нашите тихи съседи". На финала всеки участващ ще има възможност да "полети като прилеп" по алпийски тролей.
В с. Мусина на 13ти октомври от 10:30 ч мероприятието ще се проведе пред Мусинската пещера.
Лице за контакт: Евгени Коев (ПК „Дервент“) – моб. тел. 0889710188
В ЛОВЕЧ (11 октомври) – Зелени Балкани и община Ловеч ще организират информационна кампания за нощта на прилепите за малки и големи от 13 ч. в Музейна сбирка „Васил и Атанас Атанасови“.
Лице за контакти: Анелия Павлова – Зелени Балкани, моб. тел. +359899269576.
Включете се и Вие в отбелязването на информационната кампания - Нощ на прилепите 2018!