Провеждане на референдум по време на местните избори догодина поискаха от Движение България на гражданите в Бургас.
За да се случи това обаче е необходимо да се внесе докладна записка от 11 общински съветници в местния парламент.
След това тя трябва да бъде гласувана от 50% плюс един т.е. 26 съветници от общо 51 на брой.
Темата, заради която от Движение България на гражданите желаят да реализират референдума, е качеството на въздуха в Бургас. От партията свикаха по-рано днес среща с представители на всички политически сили в града, неправителствени организации и членове на Инициативен комитет за дейността на "Кроношпан".
Ако се стигне до провеждането на запитването към бургазлии, те ще трябва да отговорят на два въпроса:
Считате ли, че община Бургас е необходимо да предприеме мерки съгласно действащото законодателство за ограничаване на замърсяването на атмосферния въздух на територията на община Бургас?
Искате ли Община Бургас да сключи договор с независима международна организация за изготвяне пълен анализ на състава на въздуха в община Бургас и извършване на ежемесечен мониторинг чрез измерване показателите на вредните емисии във въздуха от същата организация?
„Предложението местният референдум да се проведе с предстоящите местни избори е с цел икономическа и организационна икономия”, обясни общинският съветник и председател на постоянната комисия по туризъм Живко Табаков.
Заедно с него на една маса да обсъдят плюсовете и минусите относно допитването седнаха колегите му Константин Бачийски, Тодор Ангелов, Ангел Божидаров и Кирил Петков.
На срещата присъстваха и Даниела Божинова от Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива, Стефан Петров, заместник-председател на Организация за закрила на българските граждани (ОЗБГ) и областният ръководител на партия „Възраждане” Владимир Павлов.
„Гражданите се оплакват от замърсяване на въздуха, от РИОСВ казват, че няма превишение на нормите“, заяви Константин Бачийски.
Той направи два извода от това. Първият е, че химичните съединения, които се измерват са различни от тези, които причиняват дискомфорт на гражданите.
А вторият е, че нормите са занижени, т.е. пределнодопустимите концентрации са доста по-високи от тези, на които реагират хората.
Бачийски предложи да се използва дадената възможност в Закона за атмосферния въздух, а именно в определена община да се променят допустимите норми на концентрация на химически съединения във въздуха, както и да се мерят и други, освен предвидените.
Текст и снимка: Ирина ГЕНОВА