Ще се прави непрекъснат мониторинг на въздуха на Бургас

Да се сключи договор между община Бургас и независима международна лаборатория за извършване на непрекъснат мониторинг на концентрацията на замърсителите в атмосферния въздух

и изготвяне на пълен анализ на качеството на атмосферния въздух.

Това решиха днес общинските съветници на своето заседание.

Гласуването бе, след като преди това пропадна проекта за референдум за на въздуха.

ПО ТЕМАТА ЧЕТЕТЕ ТУК!

Предложението е на група общински съветници, като докладната е внесена от Георги Дражев.

Ето какво пишат те:

През последните три години има подадени стотици сигнали от граждани за неприятни миризми и за влошено качество на атмосферния въздух, както към зеления телефон на РИОСВ - Бургас, така и към  телефон 112 и дежурния телефон на Община Бургас. 

Заради проблема с мръсния въздух, който години наред дишат бургазлии,  тази година бяха проведени два протеста. Хората настояваха отговорните институции да вземат мерки срещу замърсителите на атмосферния  въздух. Повечето протестиращи и сигналоподаватели бяха убедени, че основните източници на неприятни миризми са  "Лукойл Нефтохим Бургас" АД  и   "Кроношпан" ЕООД.

В тази връзка кметът на Община Бургас, г-н Димитър Николов, проведе редица разговори, както с ръководствата на  "Лукойл" и "Кроношпан" , така и с директора на РИОСВ-Бургас, г-жа Тонка Атанасова. 

Единствено РИОСВ-Бургас е отговорната държавна институция, която има право да контролира производствената дейност на тези две предприятия, да изисква извършване на допълнителни контролни измервания на източниците на емисии и да поставя допълнителни условия за  работа на инсталациите им. 

При наличие на наднормени емисии в атмосферния въздух и разпространение на неприятни миризми само РИОСВ има право да налага санкции и да издава при необходимост принудителни административни мерки за спиране на производствената дейност на предприятията. 

Предвид гореизложеното е необходимо да се дава още по-голяма гласност на проблемите, за да се принуди РИОСВ-Бургас, да осъществява по ефективен контрол. 

Получава се парадокс от няколко години жалбоподатели и протестиращи казват на директора на РИОСВ-Бургас, какво трябва да се направи в завода Кроношпан „Трябва да се монтира апаратура за собствени непрекъснати измервания на източниците на емисии в атмосферата /комините/”. 

По този начин ще се следят денонощно емисиите на замърсители от завода и при наднормени стойности  ще се налагат солени глоби и няма да могат да се замитат следи в случай че дадена инсталация или пречиствателно съоръжение не работят ефективно и замърсяват през определени периоди от денонощието.  

Директорът на  РИОСВ много добре го знае това,  но прави точно обратното с Решение БС-49 ПР/30.03.2017г. разрешава на Кроношпан България ЕООД да увеличи производствения капацитет на линията за производство на плочи от ориентирани дървесни частици без да се направи  доклад по ОВОС и без да се постави условие за собствени непрекъснати измервания на източниците на емисии в атмосферата /комините/. 

Текст и снимка: Ирина ГЕНОВА

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови