Прогнозната макрорамка на "Проектобюджет 2019" е 253 186 726 лв.
За поредна година Община Бургас успява да сформира стабилен бюджет, осигуряващ всички сфери на обществения живот без да увеличава размера на местните данъци и такси за жителите на общината.
ЕТО КАКВО ЩЕ СЕ НАПРАВИ ЗА ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА
Подобряване на качеството на атмосферния въздух
Община Бургас продължава да изпълнява и надгражда програми за чистота на въздуха:
- Община Бургас стартира проект по Оперативна програма "Околна среда" за създаване на механизъм за подпомагане на всички домакинства в кв. Долно Езерово и други квартали без централно топлоснабдяване чрез подмяна на конвенционалните методи за отопление (изгаряне на дърва и въглища) с алтернативни и екологични такива - използване на устройства за отопление, отговарящи на специфични технически параметри, заложени в Директива 2009/125/ЕО за екодизайн - печки и котли на пелети, газ, климатици и термопомпи. Целта на проекта е да постигне подобряване качеството на атмосферния въздух (КАВ) в общината чрез намаляване на наднормените нива на фини прахови частици (ФПЧ10), като резултат от използването на твърди горива за битово отопление на населението.
- Допълнително от реализацията на проект, финансиран по програма Life от прилагането на схемата за подмяна на алтернативни форми на отопление ще се възползват още около 2000 домакинства на територията на община Бургас.
- Заделени са средства в бюджета за независим мониториг и оценка на качеството на атмосферния въздух.
- Увеличен е бюджета за поддържане на чистота на улици и обществени пространства с цел намаляването на фините прахови частици чрез по- интензивно миене на улици, особено през активния летен сезон.
- Подмяна на цялата система по сметосъбиране и сметоизвозване, включително подмяна на старите контейнери с нови, които ще позволят мерене на количеството отпадък. Цялостна подмяна на механизацията, която обслужва контейнери и механизацията за почистване на обществените територии- изцяло нов автомобилен парк, отговарящ на стандарт Евро 6 на сметосъбиращата, извозващата и почистващата техника, което ще спести вредни емисии във въздуха.
ИНВЕСТИЦИИ В УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ И ПОДКРЕПА НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА НИСКОВЪГЛЕРОДНИ СТРАТЕГИИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ГРАДСКАТА СРЕДА
Отпадъци
Стартира изпълнението на проект за изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на Регионалната система за управление на отпадъците - Бургас. Проектът предлага интегриран подход в управлението на отпадъците и прилага мерки, които са от по-висок ред в йерархията за управление на отпадъците. Анаеробната инсталация е с капацитет 30 652 т/год. и се състои
- от 8 бр. биореактора, биогаз система, система за перколата, газ хранилище и системи към тях, както и мобилно оборудване;
- Инсталация за компостиране;
- Когенерационна система за производство на електрическа и топлинна енергия от биогаза.
Предвижда се организиране на обща система за РСБрО, която включва сметосъбираща техника и съдове за РСБрО: за Община Бургас за зелени и хранителни отпадъци
Проектът ще се изпълнява от Община Бургас в партньорство с Община Несебър и Община Поморие.
Продължава изграждането на система от подземни контейнери за разделно събиране на отпадъци.
Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в административни и многофамилни жилищни сгради:
Продължава изпълнението на следните проекти, свързани с въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сгради, финансирани по ОП "Региони в растеж" 2014-2020 г.:
Ø Обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност в обществени институционални сгради
Ø Обновяване и прилагане на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради на територията на град Бургас Основните дейности включват въвеждане на енергоспестяващи мерки за подобряване на енергийните характеристики на сгради намиращи се в историческия център на града. Четири от сградите са паметници на културата, 2 са ансамблов паметник на културата, 2 сгради попадат в охранителна зона на паметник на културата, а останалите 2 не са паметници на културата.