Бургаските гълъби се оказаха едни от най-приспособимите екземпляри от вида си.
Освен, че издържат ежедневно на атаките на кръвожадните котки и гларуси, те се размножават главоломно и застрашават да превземат морския град, оцвъквайки го отвсякъде.
Предприемчиви търговци внесоха от Италия специални защитни приспособления. Това са пластмасови ленти, по продължението на които са разположени дълги метални шипове. Те се поставят по первази, улуци и корнизи и пречат на гълъбите да кацат по тях.
По този начин се предпазват скулптурите и ценната архитектура във Венеция и Рим. И ако там приспособленията с шишовете пречат на гълъбите да кацат и цвъкат по статуи и фасади, в Бургас това не се случва.
На нашите гълъбчета изобщо не им дреме от венецианските предпазители.
Двойка птици дори си е направила гнездо зад шиповете на перваз на ул. Фердинандова. Гълъбите мътят на смени и скоро ще отгледат поколение за разлика от италианските си побратими.
Проблемът с гълъбите във Венеция е огромен заради културно-историческото наследство. Фекалиите на пернатите разяждат мрамора и се почистват трудно.
От 2007 г. е въведена забрана да се хранят птиците, като глобите са от 50 до 500 евро.
10 евро дневно отиват за почистване на отпадъците, причинени от всеки гълъб по обществените места във Венеция. Тези средства обаче стават 23 евро, когато се прибавят и разноските по почистването на паметниците и на площад „Сан Марко“.
Гълъбите във Венеция струват по 275 евро годишно на всеки жител.
Скоро ще изчисляваме колко ще костват нашите на всеки бургазлия. Че са и по-издържливи от венецианските.
Текст и снимки: meduzata.com