Летище Бургас ще има едно облачно лято след свиването на полетите на нискобюджетния гигант и спада на руснаците
Две неща не достигат на Бургас. Университети и полети на Ryanair. Това тъжно заключение на барманите от нощните заведения в града обобщава добре празните улици на града след 8 часа вечерта извън летния сезон, пише Капитал.
Миналата година Бургас буквално вдигна криле. В края на март 2018 г. нискотарифният превозвач откри 11 линии, което осигури на летището над 1200 излитания и кацания (самолетодвижения). Авиокомпанията обяви, че открива и база на летището. Пристигането на Ryanair на бургаската аерогара беше плод на дълги усилия, като за целта беше създаден и фонд от общините в региона.
Година по-късно приказката приключи така внезапно, както и започна. Ирландската компания си замина, а с нея и притокът на хора. Сега на летището в началото на април е празно и тихо. Движат се само няколко служители, почистващи старателно пейките пред пътническия терминал и фасадните стъкла. Първите полети стартират на 2 април, а от 15 май и интензивният трафик, но нищо подобно на предишното лято.
Чао, чао, чао
Четири общини от региона - Бургас, Созопол, Поморие и Несебър, създадоха фонд, с който да покриват част от разходите на Ryanair, като това класически минава през разходи за реклами на сайта на авиокомпанията на региона, защото всяко директно финансиране би било непозволена държавна помощ. Във фонда бяха заделени общо 400 хил. лв., като едно от условията, за да се ползва той от авиокомпанията, беше тя да поддържа 2 линии целогодишно.
Нискотарифната авиокомпания обаче не само не откри полети, които да изпълнява през цялата години, но спря всички в края на октомври 2018 г. За летен сезон 2019 г. е обявила само 3 линии: Краков, Варшава и Братислава, като от 2 април до 26 октомври ще има едва 214 самолетодвижения на авиокомпанията.
"Случилото се с Ryanair беше доста учудващо, тъй като обратната връзка беше много положителна. Никакви оперативни проблеми не е имало", казва Георги Чипилски, директор на "Летище Бургас". "По мое лично мнение този глад за нискотарифни компании в Европа и фалита на някои от европейските превозвачи предизвикаха, предполагам, анализи от страна на Ryanair дали за тях няма да е по-изгодно да се пренасочат другаде в Западна Европа", смята Чипилски.
Авиокомпанията дори не е стигнала до използване на парите от фонда, тъй като той е за целогодишните полети. "Те просто изпълниха лятната програма и си тръгнаха", обобщи Чипилски.
Втора лига
След драстичното свиване на летателната програма на Ryanair това лято не изглежда толкова слънчево. Към тази дата очакванията на аерогарата са за спад от 8% на пътниците, а целите са да се постигнат нивата от 2017 г., като 2018 г. беше с 10% по-добра от 2017 г.
Пътниците от Германия се сриват с 38% процента. Руският пазар пък пада от първо на трето място, като причините за срива и на двата пазара е изключителният им подем в Турция - с около 50% нагоре, като едновременно с това сила набират още Египет, Мароко, Гърция.
Това е важно, защото руският пазар е определящ за летище Бургас. През 2010 г. руснаците са малко под 300 хил., в пика през 2016 г. достигат 742 хил., а през 2019 г. са едва 452 хил.
Това, което тази година ще напомпа трафика, е развитието на пазара от Великобритания, който е стабилен и се е увеличил от 310 хил. през 2010 г. на 570 хил. Другият интересен пазар е полският, който от 90 хил. се увеличава на 500 хил. и се нарежда на втора позиция през това лято след английския.
Нови клиенти са британският превозвач Jet2.com, която започва чартърни полети от Гергьовден с планирани 460 самолетодвижения, GetJet - Литва, със 144 полета, руската iFly и чартърната компания на Ryanair - Ryanair Sun, отново с полети до Полша увеличава програмата си.
Текстът е част от специалното издание "Капитал градове: Бургас", посветено на черноморския град и региона