Налага се абсурдният извод, че общинската администрация не е съобщила сама на себе си за издадената виза
Строежът на блок до ОУ „Любен Каравелов“ може да се осъществи. Бургаският административен съд е отменил решението на Община Бургас, с което тя си оттегли даденото по-рано разрешително за строеж, съобщи БНР Бургас.
Сагата започва през април и е последвана и от протести. Първо – на родители, чиито деца учат в ОУ „Любен Каравелов“, че сградата ще пречи на обучението в новоизградения корпус. След това – и на собственици на терените, на които трябва да се строи новия блок, които настояват да бъдат обезщетени. Връщайки се на фактологията:
Разрешителното за строеж е издадено на 16 април на базата на одобрен технически инвестиционен проект, пише в делото, което собствениците на имоти завеждат срещу решението на съда.
Документът не е обжалван и е влязъл в сила на 8 май. На следващия ден е издаден и протокол за строителна площадка, който е подписан отново от служител на Община Бургас. Също на 9 май, директорът на ОУ „Любен Каравелов“ сезира с докладна записка ресорния заместник – кмет Йорданка Ананиева, че строежът се прави в поземлен имот близо до училището, изкопните работи са започнали, като е съборена оградата на училището. Сградата ще пречи на изградения по европроект корпус на учебното заведение, се казва в докладната, която е възприета от Общината като жалба. Затова и главният архитект е оттеглил разрешението за строеж на 16 май.
Основанието за това е и докладната записка. Главният архитект намира пропуски – не са посочени всички размери и височини в свързаното застрояване, не са уточнени отстоянията от съседни сгради. Нещо повече - визата за проектиране не е съгласувана със заинтересованите страни – собственици на съседния имот при свързано застрояване. А заинтересованата страна е общината, тъй като теренът на училището е публична – общинска собственост.
„На практика общинската администрация, издала разрешителното за строеж, не е уведомила общината, която е собственик на съседния имот…“
И така, администрацията смята, че след като не е уведомила всички надлежно, то визата за проектиране не е влязла в сила. Открити са и други нарушения и по този начин разрешителното за строеж е издадено на базата на документ, който още не е в сила.
От своя страна, жалбоподателите са категорични, че няма правно основание разрешението за строеж да бъде оттеглено. На същото мнение са и от фирмата-инвеститор „Комплекс билд“.
Съдът преценява, че докладната записка на директорката е адресирана конкретно до заместник – кмета, а не до цялата община и не е ясно как е стигнала до главния архитект. Нещо повече, магистратите смятат, че тя няма как да е възприета като жалба, след като в нея е посочено само факти и обстоятелства за това, че строежът е започнал.
Не е ясно и защо директорът на училището е възприет като заинтересована стана, след като не е такава по Закона за устроство на територията. Не е изяснен и статутът на учебния корпус, смята съдът, затова не е ясно как сградата ще попречи на съществуването му. Нещо повече, след като той не е учебно заведение по документи, съдът преценява, че не става ясно какъв точно е общественият интерес за спиране на строежа. И най-важното:
„Законодателно не е предвидена процедура за оттегляне на влязло в сила решение за строеж, поради което решението, издадено от главния архитект на Община Бургас за неговото оттегляне е нищожно…“
Съдът е категоричен и че визата за проектиране е била съобщена на всички заинтересовани страни. Нещо повече - магистратите са категорчни, че това е задължение именно на Общината.
„Налага се абсурдният извод, че общинската администрация не е съобщила сама на себе си за издадената виза“
Бургаският административен съд е обявил решението на Община Бургас за нищожно.
Бургаският административен съд е обявил решението на Община Бургас за нищожно. От общината коментираха лаконично, че ще обжалват това пред Върховния административен съд.
Дали на този терен може да се строи, е спорен въпрос, защото общинският съвет, по предложение на кмета промени предназначението му. Местните депутати гласуваха парцелът да е за нуждите на училището, а не за застрояване и да се изготви Подробен устройствен план в тази посока. Последното се обжалва пред съда от частните собственици. Продължават преговорите за обезщетяването им с равностоен терен.