Три зони - "Работилница", "Детски кът" и "Изложбена зона", ще дават възможност на деца и родители да учат и да се забавляват заедно
Стартира изграждането на модерния Детски научен център "ПланетУМ" в ставащата все по-красива и благоустроена Зона за обществен достъп до пристанището. Той ще бъде разположен на 1-ви и 2-ри етаж в сградата на Морска гара.
Идеята е инженерните и природни науки да станат по-привлекателни и разбираеми за децата, за да може някой ден част от тях да се реализират в професии, свързани с тази област на знанието.
Строителството на обекта се осъществява съвместно от Община Бургас, Пристанище Бургас, Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", Министерство на транспорта и Министерство на енергетиката.
Детският център няма да е само място за игри. В него по забавен начин и в експериментална среда, деца и родители заедно ще откриват отговори на сложни въпроси и любопитни факти от областта на точните науки, технологиите, подводната археология и астрономията.
"ПланетУМ" ще предложи на своите посетители впечатляващи разходки по дъното на Черно море, където ще ги запознае със спецификата на флората и фауната на Бургаски регион.
Научният център ще разполага с три зони - "Работилница", "Детски кът" и "Изложбена зона".
В Зона "Работилница" децата ще могат да експериментират и развият своята сръчност, да научат принципите на работа на различните машини и да прилагат свои собствени решения. Модерна дъска с тъчскрийн екран и операционна система ще дава възможност в Работилницата да се провеждат изнесени часове по физика, химия и математика.
Зона "Детски кът" е за най-малките, които ще проявяват своя откривателски дух, ще се качват на подводница или ще се плъзнат по гърба на риба. За най-любопитните ще има пространство за активна игра, а за любителите на по-спокойните игри - кът за четене.
Изложбена зона ще представя интересни факти от три основни области на познанието - "Откривателство", "Енергия" и "Иновации".
Шест инсталации в направление "Откривателствo" ще показват как се е определял ъгъла между небесния обект и хоризонта, какви ограничения изпитват водолазите при дълбочинни гмуркания, как Северната звезда може да се използва за определяне на географската ширина в северното полукълбо, какво представляват водовъртежите и как се образуват, как разликите в ъгъла на лопатките на витлото задвижват корабите и кои са начините за по-бързо достигане на морското дъно.
Още седем инсталации в следващото направление "Енергия" ще запознаят посетителите с традиционните енергийни източници и тяхната употреба, развитието им през годините и предимствата на възобновяемите източници на енергия.
Третото и последно направление "Иновации" показва процеса на развитие - различните етапи и решения, през който всеки преминава, за да достигне до нови методи и технологии, които променят бъдещето на човечеството.
Детският научен център "ПланетУМ" със сигурност ще се превърне в място, което с удоволствие ще посещават и деца от други български градове, както и техните родители.