Проблемът с водната криза в Бургас ще бъде решен.
Образно казано, Варна ще се лиши от водата на язовир "Камчия", за да прояви солидарност към Бургас. Няколко месеца вода, неизпратена за Варна, ще отиде към Бургас. Това каза пред журналисти в Бургас министърът на околната среда и водите Емил Димитров.
Днес той бе в морския град, където проведе работно съвещание с кмета на Бургас Димитър Николов, директора на местното дружество "Водоснабдяване и канализация" Ганчо Стоев и кмета на Варна Иван Портних. На срещата присъства и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
Министър Димитров каза, че взетото решение за недопускане на водна криза в Бургаско трябва да бъде приведено в изпълнение максимално бързо. По негови думи трябва да се направят връзките между язовирите "Порой" и "Ахелой" с язовир "Камчия".
За целта една част от водата, която отива от язовир "Камчия" към Варна, ще бъде пренасочена към Бургас. Ще резервираме вода в язовирите "Порой" и "Ахелой" и така ще осигурим водоснабдяване поне за следващите няколко месеца.
***
Общинският съветник от Бургас Живко Табаков още от лятото предупреждаваше за надвисналата над морския град водна криза. Той и колегите му от групата на ДБГ бяха изпратили писмо до министъра на околната среда и водите Емил Димитров, с което опитаха да обяснят, че ситуацията действително е плашеща и са нужни спешни мерки.
Живко Табаков подчерта, че от началото на годината от „Движение България на гражданите” са изпратили серия от обезпокоителни сигнали до редица държавни институции, на които не са получили никакъв отговор във времето, както и реални действия. Като пример той посочи проблема с яз. Камчия.
"В края на август месец ние подадохме сигнал до ресорния министър г-н Емил Димитров, като тогава алармирахме, че до средата на летния сезон яз. Камчия разполага с 65 млн. куб. вода. Днес вече достигнахме критичните 20 млн. кубика.
Тогава прогнозите ни бяха ужасяващи - че с темповете, с които водоемът се празни, до другото лято няма да имаме вода. Заради слабия сезон обаче потреблението беше по-малко. Ако имахме нормален туристически сезон, сега щяхме да сме с 8 млн. кубика. След месец, в началото на годината, яз. Камчия нямаше да има вода", обясни Табаков.
Текст, снимка и видео: meduzata.com