Днес кметът Димитър Николов представи проекта за бюджета на Бургас през настоящата 2021 г. в онлайн пресконференция. Неговият надслов е: Възстановяване с грижа за хората.
В условията на здравна и финансова криза кметът предлага една детайлно обмислена рамка. Акцентът е върху актуалните проблеми на хората, предизвикани от отражението на К-19 върху всички аспекти на нашия живот. Но този вариант на Бюджет 2021 позволява на Бургас да не спира, а да продължи своето развитие. 323 милиона лева е неговата финансова рамка. От тях 47 милиона са средствата по европейски проекти.
"Осигурили сме финансов буфер, ако се наложи отново да реагираме в подкрепа на бургаското здравеопазване при борбата срещу К-19. Гледам с голям оптимизъм и надежда на тази година. Това, което не успяхме през 2020-а, не само ще завършим, но и ще надградим през новата", каза кметът Николов, който за финал пожела "Успех за Бургас!".
И тази година са заделени средства за стимулиране на полети към Летище Бургас в подкрепа на регионалния туризъм.
2020 г. нанесе тежки последствия върху икономиката и живота на хората. Тази нова ситуация изисква адаптация чрез нови решения. И потвърждаване на приоритетите ни - здравеопазване, социална взаимопомощ, образование, създаване на условия за привличане на инвестиции и осигуряване на трудова заетост.
2021-ва ще бъде година на възстановяване, подкрепа, грижа за хората. Година, в която грандиозното трябва да отстъпи място на най- необходимото. Година на свиване на разходите и стъпки за възстановяване на икономиката.
Бюджет 2021 е консервативен, реалистичен и балансиран. Основната му цел е да гарантира здравеопазването, социалните услуги, образованието, поддържането на базисната инфраструктура и инвестициите в индустриалните терени. Той осигурява стабилността на общината и е с осигурен резерв, който да бъде използван при евентуален бъдещ пик на пандемията.
През 2020 г. приходите в общинския бюджет са с 8 млн. по-малко от предвидените, което засяга и 2021 г. Това е резултат от намалените постъпления от данъци и такси, както и от приетите антикризисни мерки за отпадане или разсрочване на задължения към Община Бургас. Част от тях са: отпадане или облекчаване на наемите на общински помещения и пространства, освобождаване от административна такса за разрешителни за таксиметров превоз, освобождаване от такса за ползване на детски ясли, детски градини, удължаване срока за заплащане на общинските жилищни наеми, намаляване с 20 % таксата за поставяне на маси на открито, намаляване на таксите за общински услуги, за ползване на пазари, тротоари и много други.
В тази ситуация има два подхода.
По-лесният - да се увеличат приходите чрез вдигане размера на местните данъци и такси.
По-трудният - максимално свиване на разходите за дейности и събития, както и сериозна административна реформа чрез намаляване на щата и издръжката на общинска администрация.
Бюджет 2021 стъпва на втория подход. За разлика от други общини, които компенсират намалените приходи с увеличаване на местните данъци и такси, Община Бургас ще ги запази на същите нива.
Въпреки факта, че размерът на данъка върху недвижими имоти не е променян от 2016 г., а от 2009 г. не е повишавана таксата за битови отпадъци за физически лица.
Заставайки зад това решение, предприемаме значителни реформи в общинска администрация с цел освобождаване на средства за подпомагане и гарантиране на важните сфери - здравеопазване, социални дейности, образование и инфраструктура.
Административната реформа в конкретика:
- Стартирахме намаляване с 10 процента числеността на общинските служители
- Преструктуриране на общинските предприятия чрез сливане и намаляване броя на служителите
- Намаляване на издръжката на второстепенните разпоредители.
Общо намаляване на съществуващата численост на персонала от общинска издръжка със 140 щатни бройки, в това число:
- със 74 щатни бройки се намалява числеността на общинска администрация - местна отговорност
- със 66 бройки се намалява числеността на персонала /извън администрация/, вследствие на сливането на част от общинските предприятия, както следва:
ОП "Спортни имоти" и ОП "Зелени асистенти" се обединяват с ОП "Общински имоти";
ОП "Морски знаци" и Общинско радио "Гласът на Бургас" се обединяват с ОП "Туризъм";
1. Намалява се фонд работна заплата от общинския бюджет за персонала на общинска издръжка с 1 605 867 лв.
2. Намалението води до частична промяна в структурата на общинската администрация, както следва:
- Закрива отдел "Туристически политики и дейности". Управлението на дейности се поемат от общинско предприятие "Туризъм".
- Закрива отдел "Финансов контрол", като дейностите му се възлагат на дирекция "Бюджет и финанси". Закрива щатна длъжност началник отдел "Финансов контрол".
- Закрива отдел "Поземлени отношения" и отдел "Общинска собственост" в дирекция "Управление на общинската собственост". Закриват се щатна длъжност началник отдел "Поземлени отношения" и щатна длъжност началник отдел "Общинска собственост".
- Закрива Звено за техническо обслужване в системата на образованието.
- Закрива Обединено счетоводство за социални дейности.