Дадоха зелена светлина за завода за водород в Равнец

С 36 гласа „за“, 2 „против“ и 3 „въздържали се“, Общинският съвет в Бургас гласува проекта на "Виртус инвестмънт" АД в село Равнец за изграждане на завод за водород и асемблиране на зарядни станции и елементи за водородната индустрия.

Преди това местните парламентаристи дабетирата 2 часа по инвестиционното намерение. 

„Контрата“ естествено бе в лицето на лидера на Средна европейска класа Константин Бачийски, който отпреди 8 години е изготвил собствен план за развитието на зоната. Към карго летището, за което той мечтае обаче не предизвиква интерес от страна на нито един инвеститор.

„Практиката сочи, че при такива използването на такива терени се осигуряват 3 работни места на декар. Затова е необходимо тази територия да се експлоатира за произвоство и логистика, а не за фотоволтаици?

Защо община Бургас не реализира сама един такъв проект?“, попита Бачийски.

Ето какво обясни Свилен Баев, член на Съвета на директорите на "Виртус инвестмънт":

Теренът не съвпада с този, на който се иска карго терминал. Дори привестваме изграждането му, защото ще може да реализираме продукцията си.

Бургас има възможност да е пръв на Балканския полуостров в такова произвоство. 

В инвестиционното ни намерението, което сме входирали в края на м.г., има идеен проект.

Теренът е 400 декара, ще бъдат построени халета, голяма част от фотоволтаиците ще са върху покривите.

Производството на водород ще заеме 50 декара.

1000 души ще бъдат заети в строителството, след приключването ще бъдат освободени, след това ще бъдат назначени висококвалифицирани специалисти.

Планираните 120 мегавата няма как да разположим на тази територия, ние искахме 1200 дка. Част от енергията за производство на зелен водород може да се добавя от мрежата, регламентирано от ЕС.

Ще вземем 2000 дка на територията на Мини Марица.

***

Имотът на бившето летище в Равнец бе предоставен безвъзмездно на община Бургас през 2018 г. с решение на Министерския съвет. В договора се посочва, че ако в срок от 5 години за развитието на терена не се предприемат никакви стъпки, то общината следва да го върне на държавата. Този срок изтича през юни тази година. Поставени са и няколко условия, сред които да се запази функционалното предназначение на летателните полета.

Целта е превърнатото в индустриална зона летище, което обаче не е използвано като такова за се използва за инвестиционните намерения на дружеството на гръцките граждани Василиос Пападополу и Савас Агапио и българския - Свилен Баев и Красимир Стоянов. 

"Виртус Инвестмънт" смята да инвестира близо 600 млн. лв. в проект за производство и сглобяване на елементи за водородната индустрия и за зарядни станции. Но за да стане това, трябват промени в плана на терена.

Целият терен е около 3500 дка, посочват от общината и допълват, че за реализирането на инвестиционните намерения в момента се обсъждат около ¼ от целия терен или близо 800 дка. От общината посочиха, че през последната година са постъпвали няколко запитвания от страна на инвеститори, които обаче се отказват, след като разберат, че за терена се водят дела.

Фирмата „Виртус Инвестмнънт“ иска в този район да създаде производствен комплекс. С различни бази за производство на елементи на водородната индустрия като целта е да се обособи въглеродно-неутрална зона. Планираната инвестиция е в размер на 594 млн. лв.  като се очакват първоначално да се разкрият 200 работни места,  които впоследствие да се увеличат до 1000.

Текст и снимки: meduzata.com

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови