Петима почетни граждани получиха своите отличия на тържествената Никулденска сесия на Общинския съвет в Бургас. Това са актрисата Аглика Бояджиева, Владимир Спасов и Мария Чернаева от дует "Бургас", странджанската изпълнителка Жечка Сланинкова и дългогодишният зам.-кмет, лекар, общественик и творец д-р Лорис Мануелян.
Плакет на Община Бургас получи странжданският изпълнител Стойко Василев.
Отличията връчиха кметът Димитър Николов и председателя на Общинския съвет Михаил Хаджиянев, в присъствието на областния управител проф. Мария Нейкова.
Специални гости на официалното събитие бяха Йорданка Чобанова, ръководител на Европейската комисия в България, Толга Оркун, Генерален консул на Република Турция в Бургас, ректори на висши учебни заведения в региона, изявени бургазлии.
Аглика Бояджиева
Аглика Любенова Бояджиева e удостоена със званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ за забележителния ѝ принос към театралното изкуство в града и половинвековното артистично присъствие на бургаска сцена.
Тя е родена на 20 март 1953 година в Русе и принадлежи към известния Бояджиев род. Представителите на фамилията са патриоти и интелектуалци - учители, артисти, музиканти, лекари. През 1961 г. актьорското семейство се установява в Бургас. Най-ценното от себе си като хора и актьори-професионалисти семейството предава на двете си дъщери Милена и Аглика.
Театралната кариера на Аглика Бояджиева започва с участието в „Мадам Бътерфлай” на сцената на Русенския театър, когато е едва на 3 години. Детството и преминава в гр. Русе. В Бургас завършва средното си образование в Руска езикова гимназия Бургас, след това е приета във ВИТИЗ (сега НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“ с преподаватели проф. Елка Михайлова, проф. Илия Добрев и Петър Чернев. Завършва Театралната академия и се връща при родителите си в любимия Бургас. Започва театралната си кариера в мечтания бургаски театър. Създава семейство с актьора Емил Марков. Дъщеря им Милена Маркова - Маца също поема пътя на изкуството.
Аглика Бояджиева е един от доайените на Драматичен театър „Адриана Будевска”. От 1974 г. досега е изиграла над 100 роли от българската и световната драматургия.
Със всеотдайната си педагогическа работа тя предава своите познания, организирани в система от принципи, методи, форми и средства и процедури за реализация в актьорската професия и оформянето на човешката личност. Нейните ученици с успех поемат не лекия път на театралното изкуство. За активното си участие в културния живот тя е удостоена с редица награди.
Аглика Бояджиева избира да живее и твори в любимия Бургас, талантът и постоянството я превръщат в един от най-обичаните творци с безспорен принос за популяризиране на града ни като културен център. Всяка сценична проява на актрисата е празник за нейните почитатели от вече три поколения бургазлии.
Дует „Бургас“
Удостояването със званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ на поп изпълнителите Мария Чернаева и Владимир Спасов – дует „Бургас“ е за високия професионализъм и доказани художествени постижения в музикалното изкуство.
Дует „Бургас” започва своята творческо-певческа дейност през 1983 година, когато след конкурс, организиран от Община Бургас.
Творчеството на емблематичния дует, многобройните им сценични изяви са неделима част от културната атмосфера на града, радват и вълнуват поколения бургазлии и ценители на хубавата шлагерна песен от цялата страна.
През целия си творчески път артистите от дует „Бургас“ са се стремили всички техни песни да достигнат до всяко сърце и до всички поколения. Творчеството им възпитава любовта към хубавата и стойностна българска музика и текстове с художествени достойнства. Мария и Владимир съхранят за поколенията творчеството на едни от най-видните и обичани композитори и поети от Бургас.
Жечка Сланинкова
Удостояването на народната певица Жечка Тодорова Мутафчиева с творчески псевдоним Жечка Сланинкова със званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ е за високия ѝ професионализъм и доказани художествени постижения в музикалното изкуство.
Жечка Сланинкова е родена на 3 март 1962 г. в село Индже войвода, Бургаско. Още на петгодишна възраст запява песните, характерни за Странджа планина. През 1976 г. на Третия национален събор на народното творчество в Копривщица получава първия си златен медал, а е само на 13 години. Средно образование завършва в Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел. Там доразвива своя талант и обогатява музикалната си култура.
Бракът ѝ с Румен Мутафчиев, с когото са заедно в преподавателската дейност в Широка лъка, я довежда в Бургас. Заедно с него и колегите им Иван Цолов, Желязко Жеков и други, с дейното участие на директора на СОУ „Добри Чинтулов” – Георги Мърмаров, създават паралелка за разширено изучаване на народни инструменти и народно пеене. През тези паралелки са преминали много таланти от Бургас и региона, деца, чийто гласове и музикални изпълнения днес са разпознаваеми за почитателите на народната музика. Една част от тях в момента са преподаватели в училището. Сегашният зам.-директор Панайот Стойчев е неин възпитаник, както и на съпруга ѝ.
Още по време на преподавателската си дейност Жечка и съпругът й създават оркестър „Странджа” – Бургас. С него имат стотици участия, концерти и спектакли в Бургас и региона, неуморно работят за популяризиране на неповторимия странджански фолклор.
Народната певица има десет издадени албума с народни песни и сборници с нотирани нейни песни, който се изучават в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев” – Пловдив.
Жечка Сланикова има музикални проекти и дългогодишни приятелства с изпълнители от ранга на Теодосий Спасов, с Недялко Недялков, Пейо Пеев и други.
Гласът ѝ е разпознаваем и обичан в страната и в чужбина. Има признания и награди от първите си музикални изяви до наши дни.
Доктор Лорис Мануелян
Удостояването със званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ на лекаря, общественика и твореца д-р Лорис Мануелян е за високия професионализъм и доказани постижения в областта на медицината, здравеопазването, както и заради всеотдайната обществена ангажираност.
Десетилетия наред личността и името на д-р Лорис Мануелян се свързват с благородни морални ценности, висок професионализъм, човечност, отдаденост към лекарската професия, към каузите на здравеопазването и социалните дейности не само в Бургас, но и в цялата страна.
Д-р Лорис Мануелян е роден на 15 юни 1954 в Бургас.
Основното си образование е завършил в ОУ „П. Р. Славейков“ и СОУ „Св. св. Кирил и Методий“, а средното в АЕГ „Гео Милев“. Приет е да следва българска филология, но по съвет на баща си решава да кандидатства и във Варненския медицински университет. През 1981 г. се дипломира с отличие и още същата година започва работа в УМБАЛ – Бургас
Изключително значим е приносът на д-р Лорис Мануелян за развитието на бургаската медицина. Носител е на златен почетен знак от Управителния съвет на Българския лекарски съюз. Той е първият бургаски лекар, отличен с почетен знак „Български лекар“ от Българска национална академия по медицина, Медицински университет – София, както и почетен знак на БЗС за организиране на стоматологичната помощ в Бургас.
Д-р Мануелян има активно участие при създаването на нова стратегия за развитие на здравеопазването в Бургас като областен град. В нея особено внимание се отделя на онкологичната помощ. Чрез участия в проекти Комплексния онкологичен център е построен и оборудван с най-съвременни средства за диагностика и лечение.
Особено трудна, но изключително важна задача, която си поставя целият екип на д-р Мануелян, е създаването, учредяването, оборудването и акредитирането на Факултета по медицина към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Бургас. За д-р Мануелян това не е просто поредното висше учебно заведение, а стартът на дългосрочна стратегия за подобряване и цялостно усъвършенстване на здравеопазването в Бургас – място, където младите бургаски лекари да развиват своята академична кариера, да създават школи и да работят за развитието на медицината.
В сферата на спорта заедно с целия си екип той работи упорито за ремонтиране и разширяване на спортната база на общината, построени са много спортни площадки, игрища, басейни и цели спортни комплекси.
Стойко Василев
Народният изпълнител Стойко Василев e удостоен с плакет на Община Бургас за приноса му за съхранението и разпространението на българския фолклор.