Концесионерът на морските летища – „Фрапорт“ – ще започне основен ремонт на пистата на Летище Бургас. Дейностите ще започнат следващата зима и ще затворят летището за 6 месеца. Инвестицията е в размер на около 50 млн. евро.
Преди цялостния ремонт, още през март следващата година предстои и поддръжка.
Припомняме, че концесионерът вече веднъж затвори летището за около месец през март тази година по същата причина. Това предизвика бурно недоволство от страна на кметове от областта, както и туроператори. Така идеята за основен ремонт се отложи.
Вследствие бе създадем специален Фонд за развитие на аеропорта, в който постъпват средства от туристически данък. Концесионерът се включи в него с вноска от 200 хил. лв.
Сега от „Фрапорт“ посочват, че ще комуникират всички стъпки с медии, общини и заинтересовани страни от туризма. Именно, за да се сведе до минимум въздействието върху туризма, ремонтните дейности ще се извършват само през зимните месеци - в периода ноември 2025 г. – април 2026 г.
Намерението на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД е периодът на затваряне да бъде възможно най-кратък“, се посочва в прессъобщение до медиите.
Преди мащабния основен ремонт обаче аеропорта ще затвори за 3 седмици през март 2025 г. Тогава ще се извършват дейности по поддръжката на пистата за по-безопасно опериране през предстоящия летен сезон.
Основният ремонт на пистата
Тя е с дължина от 3200 метра, построена е през 1962 г. и е допълнително модернизирана през 1980 г.
Концесионерът планира да инвестира около 50 млн. евро за рехабилитация на настилката, околните площи, дренаж и нова осветителна система. Освен това, този период ще бъде използван за извършване на допълнителни ремонти в площите на перона.
Планирането на този проект е извършено със специалисти с международен опит от Група „Фрапорт“ и реномирани външни компании, в съответствие със задълженията по Генерален план 2022-2026 и в пълно съгласуване с Министерството на транспорта и съобщенията на Република България, както и с Община Бургас, посочва още концесионерът.
От „Фрапорт“ казват, че от началото на концесията през 2006 г. до момента са инвестирали над 110 млн. евро в Летище Бургас.
Концесията
Припомняме, че през септември 2022 г. служебният кабинет удължи концесията на аеропортите с 5 години, като се очакваше „Фрапорт“ да инвестира допълнителни 10 млн. евро. През ноември бившият министър Христо Алексиев заяви пред депутати в парламента, че целта е била да се съхрани договор, който носи съществени приходи в бюджета. По думите му държавата ще получи концесионни възнаграждения в размер на около 120 млн. евро.
Миналата година „Фрапорт“ обяви амбициозна инвестиционна програма на стойност над 70 млн. евро, които планира да вложи в двата аеропорта до 2026 г.
Припомняме, че в началото на 2023 г. „Фрапорт“ получи нова отсрочка за плащането на концесионните такси, дължими за двата морска аеропорта заради войната в Украйна. Тогава Европейската комисия даде зелена светлина на българската мярка на стойност 5.8 млн. евро в подкрепа на летищата Бургас и Варна. Преди това подобна отсрочка бе направена през август 2021 г., като тогава мотив бе пандемията. Така „Фрапорт“ отсрочи дължими такси за първите шест месеца на 2020 г. за края на 2021 г.
В края на февруари тази година се разбра, че транспортното министерство планира увеличение на летищните такси в Бургас и Варна. Целта бе да се стабилизира концесионерът, който заради намаления трафик изпитва финансови затруднения.