На днешната сесия съветниците подкрепиха докладните на кмета Жельо Вардунски, касаещи продължаването на усилията за развитие на крепостта Русокастро чрез три нови проекта.
Тези инициативи имат за цел да подобрят инфраструктурата и да привлекат повече туристи към историческото място. Проектите, финансирани по Програма Интеррег ИПП за трансгранично сътрудничество между България и Турция, включват изграждане на соларна система и създаване на съвместен туристически продукт.
BGTR0200042 – EPACT – Exploring the Past: Experimental Archaeology as a Catalyst for Tourism and Growth „Изследване на миналото: Експерименталната археология като катализатор за туризъм и растеж“, финансирано от Европейския съюз по Програма Интеррег ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция, в партньорство с LP - Република Турция – Регионална дирекция по култура и туризъм - Къркларели, PP1 Регионален исторически музей – Бургас, PP2 НПО Институт за зрялост – Къркларели.
В рамките на тази програма, ще се изгради самостоятелна соларна система на крепостта Русокастро. Соларната система ще генерира 50 kw мощност и ще захранва водна помпа, парково осветление, павилиони за храни и напитки и други комуникации.
BGTR0200044 – MOBIGATE – Gateway Through History: Mobility of Cross-Border Destination Exploring „Портал през историята: Мобилност на трансгранично изследване на дестинация“, финансирано от Европейския съюз по Програма Интеррег ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция, като водещ партньор в партньорство с PP1 Община Кийикьой, Република, PP2 Исторически музей – гр. Малко Търново, PP3 Дирекция на отдела за национални паркове за опазване на природата - Къркларели.
С изпълнението на проекта ще се създаде съвместен туристически продукт, който позволява на пътуващите да се впуснат в трансгранично пътешествие през пространството и времето, потапяйки се в богатото културно и историческо наследство на дадените територии.
Местният парламент одобри докладната, която ще даде възможност на Народно читалище „Съзнание – 2009“ в село Русокастро да кандидатства с проектното предложение „Русокастро - Поглед в историята“ за финансиране по програма „Културно наследство“ на Национален фонд „Култура“.
Проектът има за цел да създаде постоянна експозиция в село Русокастро, която ще представя богатата история на местността, с особен акцент върху средновековната крепост Русокастро. Експозицията ще включва културното наследство на крепостта и артефакти, както и обичаите и традициите на община Камено. Тя ще бъде разделена на историческа и етнографска част, предоставяйки задълбочен поглед към развитието на района през вековете и ще служи като отправна точка за туристите преди или след посещението на крепостта. Общата стойност на проекта е 49 060 лв. от Национален фонд „Култура“ и 10 000 лв. от собствени средства.
С изпълнението на проектите по трансгранично сътрудничество се очаква да се улесни достъпа до крепостта и да се създадат нови възможности за културно и историческо образование на посетителите. Те включват реставрация и консервация на съществуващите структури, както и изграждане на нови съоръжения за посетители като информационни центрове, пътеки и места за отдих.
Освен това ще бъдат организирани различни събития и активности, които да популяризират крепостта и да привлекат повече туристи. Тези инициативи са част от по-широката стратегия на община Камено за развитие на туризма и културното наследство, която цели да стимулира местната икономика и да създаде нови работни места.
Община Камено ще кандидатства и по процедура за директно предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост на конкретни крайни получатели за изпълнение на инвестиции по финанси BG-RRP-11.018 „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за деца с увреждания.
Този проект ще допринесе за повишаването на жизнения стандарт на настанените в дома за възрастни хора с умствена изостаналост в Русокастро, чрез осигуряване на по-добри условия и специализирани услуги, които отговарят на техните специфични нужди.
Проектът все още е в началната си фаза. Тепърва ще се прави обществено обсъждане и ще се вземе под внимание мнението на местните хора, обясни кметът Жельо Вардунски.