Сателити следят района около потъналия кораб „Мопанг“ денонощно.
Това съобщи директорът на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ кап. Живко Петров, цитиран от gramofona.com.
„По наша молба Европейската агенция по морска безопасност поиска от Европейската спътникова агенция да пренастрои сателитите си и всеки ден ни изпращат снимки. Така че, ако в тъмната част на денонощието се случи нещо, то на сутринта ще го видим“, обясни кап. Петров.
Според него информацията, че има разлив с големина от 10 км. не отговаря на истината. „Има действително тънък филм, но в момента не можем да го премахнем, защото морето е бурно и къса боновите заграждения“, допълни кап. Петров.
В момента разлив на мазут няма, защото пробойните са затворени с дървени чопове. 12 ще са водолазите, които ще изпълнят същинската част от операцията по изтеглянето на мазута от резервоарите на потъналия кораб. В момента бурното море не позволява да се започне работа, за това двете фирми, които ще работят използват времето за уточняване на всички сценарии и окомплектоване на необходимото оборудване.
Държавата отпусна близо 3 млн лева за справяне със ситуацията. Сумата е рамкова, което означава, че може да не бъде използвана цялата, обясни министърът на транспорта Ивайло Московски.
Операцията по изтеглянето на мазута ще е трудна, тъй като корабът е стар и корозирал. „Трябва да се пази кораба от разрушаване, първо заради безопасността на водолазите. Второ, за да не стане залпово изливане на замърсителя“, обясни кап. Петров.
Самата операция ще е сложна, защото ще се работи на 30 метра дълбочина. Там видимостта е малка, има и подводни течения. Тъй като дълбочината е голяма, на брега има барокамера, в която водолазите ще трябва да влизат след като са били под вода. Целта на екипите ще е мазутът да бъде изваден, но корабът да остане на дъното на морето, защото е атракция за любителите водолази, а и представлява интерес за историците.