В Созопол подписват петиция срещу багера на плажа

Гражданска инициатива излезе с петиция срещу разкопаването на плажната ивица в античната част на град Созопол.

Документът се подписва в долния линк:

https://www.peticiq.com/244685?uv=18646784&utm_source=fb_share&fbclid=IwAR2QJRsGlciPqRjso3ESZK17aNXffkM-RqojXa1f_B5gCOndYKf7v3VOXZY 

и е адресиран до Министерския съвет, РИОСВ Бургас, Областнa управa Бургас и 6 екологични организации.

„Спасете града на спасението – Созопол“, призовават от Инициативния комитет, като настояват да се спре разкопаването на плажа и направата на диги.

ПО ТЕМАТА ЧЕТЕТЕ ТУК!

Ето и текста на петицията:

Уважаеми дами и господа, Ние сме гражданите на гр.Созопол, България – туристически, античен град с летен туризъм от национално значение и сме инициатори на кампания за опазване на черноморските плажове и в частност плажната ивица на град Созопол. 

През последната седмица сме свидетели как строителна техника (багер) изкопава плитчините на морето и изгражда пясъчни диги по продължението на цялата ивица. 

Извършител е концесионерът на плажа, от който получихме обяснение, че този акт съхранява пясъчната ивица през зимния период като не позволява вълните да достигат по-навътре в залива. 

Този акт може би е одобрен от държавни институции като РИОСВ – Регионална инспекция по околната среда и водите и Басейнова дирекция Черноморски район, тъй като това се утвърждава като национална практика по цялото българско Черноморие. 

Доколкото знаем, крайбрежните райони, които имат проблеми с ерозията поради естествени процеси или човешки дейности могат да се наблюдават в крайбрежната зона на Азия и други страни в Индийския океан като Виетнам, Шри Ланка, Тайланд, Бангладеш и други, поради нарастване на населението,неуправляемо икономическо развитие и природните бедствия. 

Имаме ли някакъв аргумент или предпоставка за този акт по българското Черноморие, който българските държавни институции определят като защита на плажовете ни? 

Ние считаме, че това посегателство върху морето е необосновано, ненужно, унищожава флората и фауната и разкрива заплахи за околната среда и за хората, който през лятото ще отидат на плаж и ще попаднат в една яма, която в момента е издълбана по цялата продължение на ивицата. 

Не на последно място е социалното престъпление към нас като общество, тъй като с изграждането на тези диги никой няма свободен достъп до морето. Пренебрегнати са нашите традиции и обичаи, свързани с християнски ритуали, които ежегодно се провеждат на същото място. 

Обръщаме се към Вас като граждани на Европейския съюз, защото считаме, че нашите права са нарушени и не се защитават от държавните институции. 

Надяваме се нашите съвместни усилия като общество и добрата работа на неправителствените организации и някои държавни институции да ни помогнат да защитим нашата природа.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови