Как крепостната стена в Созопол се оказа незаконна /хронология/

Вече седем години Иван Манолов - собственик на частен имот води съдебна битка, за това, че възстановената средновековна стена минава през имота му, затваря гледката към морето и той не може да развива ресторантьорския си бизнес.

Проектът за разрушаване на стената, дълга шест метра и половина, вече месеци чака одобрение. Причината е, че тя се намира в резервата Старинен Созопол.

Според кмета на Созопол Тихомир Янакиев щом съдът е казал, че стената не е законна, тя трябва да бъде съборена в тази част. 

Ето и хронологията на случая, която изпратиха от Община Созопол до meduzata.com:

Казусът Южна крепостна стена

За обекта е издадено разрешение за строеж №34/02.03.2011 строеж „Консервация и реставрация на разкрити археологически структура-крепостни зидове, кули и други съоръжения от крепостната система “Старинен Созопол“. 

Разрешението е оспорено по административен ред пред РДНСК в частта за УПИ ХХIII-224 от собственика на имота. Със Заповед № ДК-10-ЮИР-13 от 24.04.2013 г. на началник на РДНСК Югоизточен район е оставено в сила разрешението за строеж.

Заповедта на началник на РДНСК е оспорена по съдебен ред и е образувано административно дело 1393 по опис на Административен съд Бургас за 2013 г. Жалбата е приета за основателна.  

По делото е изготвена съдебно-техническа експертиза, която след разглеждане на проектната документация  установява непълноти – липса на архитектурно и геодезическо заснемане, липсва подробно фотозаснемане на актуално съществуващото положение, предвиденият в проекта значителен обем на надзид за консервация на автентичната крепостна стена на места е неоправдан. 

Проектът е съгласуван с писмо изх.№ 1352 от 13.13.08.2009 по реда на ЗКН с НИОНКЦ, но в писмото не е вписан имота на жалбоподателя. По отношение на издадената виза за проектиране също е установен, че не е спазена съответната процедура и не е съгласувана по реда на ЗКН с НИОНКЦ.

Въз основа на констатациите съдът приема, че заповед  № ДК-10-ЮИР-13 от 24.04.2013г. на началник на РДНСК е незаконосъобразна, както и оставеното с нея в сила Разрешение за строеж. 

Основният мотив на съда е, че в „проекта с част геодезия вероятно би била преодоляна липсата на означение в проектната документация за навлизането на строежа в имота на жалбоподателя, от която се завзема площ около 6.5 кв.м., още повече че в участъка пред неговия имот не е бил наличен съществуващ крепостен зид, който да се консервира или реставрира, поради което на място е изпълнен изцяло нов зид“. 

Заповед № ДК-10-ЮИР-13 от 24.04.2013г. на началник на РДНСК и разрешение за строеж №34/02.03.2011 са отменени в частта/обхвата на УПИ ХХIII-224, кв.18 по плана на гр. Созопол, като решението е окончателно и влязло в сила от 14 май 2014 г.

Проектът за премахването на частта от крепостния зид е изготвен от Община Созопол и предвид факта, че стария град на Созопол е архитектурен резерват, е предаден към НИНКН през юни 2020 г. и от тогава чака съгласуване.

Настоящето дело, обект на медиен интерес, е гражданско дело №354 от 2019 г. на Районен съд Бургас. Ищеца е И.М. срещу Община Созопол, с предмет осъждане на Общината да премахне незаконен строеж, преминаващ през поземления му имот въз основа на Решение №808 от 14.05.2014 г. по административно дело 1393 по опис на Административен съд Бургас за 2013 г.

Съдът постановява на основание чл.109 от ЗС, Община Созопол да премахне частта от изградената от нея по югоизточната граница на ПИ с идентификатор 67800.505.30 по КККР на гр. Созопол крепостна стена, както и да заплати на ищеца сумата 1 558 лв. – разноски по делото. Решението може да се обжалва пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови