Най-високи данъци плащат в Созопол

Общините в Бургаска област на първите места по данъчна брадва

Във връзка с изследването „Регионални профили: показатели за развитие“, всяка година ИПИ събира информация за ставките на няколко ключови местни данъка чрез заявления по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). На база на тези данни Институтът изчислява индекс на местната данъчна тежест, който позволява да се види къде местните данъци са най-високи и къде най-ниски.

Петте данъка, за които е събрана информация, са:

• данък върху недвижимите имоти за юридическите лица;

• данък върху възмездно придобиване на имущество;

• данък върху превозни средства и леки автомобили с мощност над 74 kW до 110 kW след отчитане на екокомпонент за Евро 1 и Евро 2;

• годишен патентен данък за търговия на дребно до 100 кв. м чиста търговска площ на обект;

• данък върху таксиметровия превоз на пътници.

Петте ставки са нормализирани по скала от 0 до 100 и след това осреднени с равна тежест за получаването на общ индекс на данъчната тежест. Стойност на индекса 0 отразява община, в която всички ставки са на минималното им допустимо ниво според Закона за местните данъци и такси, а 100 – община, при които ставките са в максималния им възможен размер. На практика няма община, която да попада в който и да е от двата края.

За улеснение на изчисленията, за 23-те общини без таксиметров превоз, и съответно без данък върху него, се допуска че размерът на ставката е минималния допустим – 300 лв.

ИНТЕРАКТИВНА КАРТА 

Най-висока е стойността на индекса в Созопол (87,1), Столична община (72,3), Приморско (69,5), Поморие (69) и Варна (68,8), а най-ниска в Калояново (17,9), Медковец (19,7), Сатовча (20,3), Мирково (20,7) и Самуил (22,9). Сравнително висока данъчна тежест се наблюдава в големите областни центрове и черноморските общини, докато най-ниски са ставките предимно в малките слабонаселени общини.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови