Единственото място в България привлича туристи и бракониери
От МОСВ напомнят, че в защитената местност "Пирен" е забранено да се късат и изкореняват растения, да се уврежда или изменя естествения облик на местността. Причината е, че с наближаване на лятото се увеличава интересът към уникалния храст с нежни и красиви цветчета.Много често туристите не само си правят снимки сред цъфналите храсти, но и изкореняват отделни екземпляри.Цветовете му са обект на голям интерес от страна на берачите на билки, чийто катуни още в началото на месец май превземат красивата планина.
Пиренът е род покритосеменни растения, наброяващ около 860 вида, повечето от които ендемични за Африка. Представителите на рода са много сходни с тези от род Calluna и заедно с тях образуват характерни храстови съобщества, в които доминират тези два рода.
В България тези пирено-калунови съобщества са разпространени в източната част на Странджа планина и в тях доминират видовете Erica arborea и Calluna vulgaris. Те са редки и защитени. Пиренът е реликтен вид от времето на терциера и е елемент от средиземноморската флора.
У нас вирее по сухи каменисти склонове и край редки дъбови гори в защитената местност "Пирен", която се намира на 4 км североизточно от село Кости, община Царево и е с площ от 22 хектара. Била е природна забележителност, прекатегоризирана в защитена местност – естествено находище на пирен, като площта ѝ е увеличена. Каменистите припеци пазят най-представителното находище на формации от пирен и други редки храсти и треви.
Пиренът е вечнозелен храст с игловидни листа. Цветовете му са дребни. Разположени са на тънки цветоносни клонки и образуват къси гроздовидни съцветия. Цъфти през май-юни. Плодът му представлява разпуклива кутийка от 4-8 дяла. Включен е в Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие.