Демонтират открития музей на кораба „Горянин“ и прилежащите му части от ансамбъла в Царево. Това се налага заради пълната промяна на централния площад, чиято реконструкция се извършва в момента.
Останките от дървения кораб ще бъде монтирани в Морската градина на Царево.
Площадът пък ще промени облика на града, съобщи кметът Георги Лапчев за meduzata.com. Той ще бъде завършен до началото на туристическия сезон.
С реализирането на проекта за ново центрълно пространство ще се завърши визията с останалите изпълнявани и вече изпълнени проекти за цялостна организация на зелената система и паркови пространства в Царево, превръщайки ги в една архитектурна система.
Откритият музей "Kораб Горянин" в Царево б е официално открит през 2008 година и представлява модерен купол, под който са изложени множество документи и артефакти, свързани с кораба и корабостроението - основен поминък на града в миналото.
В музея се съхраняват част от първия дървен кораб (едновинтова, тримачтова шхуна), построен в корабостроителницата в Царево, за който се смята че е най-големият дървен кораб строен някога в България.
Плавателният съд е бил построен през 1947 г. и е бил използван за пренос на товари а по-късно като учебен кораб (под името "Вапцаров") за моряците от Военноморската база във Варна. От началото на 80-те е предостъпен на Доброволната организация за съдействие на отбраната (ДОСО) и се ползва под името "Патриот".
В годините след края на социализма корабът е бил разположен на кея на първа буна във Варна и се е ползвал като атрактивен ресторант, но през 1993 година потъва и престоява на дъното във Варненския залив близо 12 години, докато останките му не са извадени и изложени в музея в Царево.
В музея има също така снимки и макет на шхуната, от който посетителите могат да се запознаят детайлно с нейната визия.
Текст: meduzata.com