Най-голямото - като обем и като брой предмети съкровище, намирано по Черноморското крайбрежие, откриха археолози
при проучванията на късноантичната и средновековна крепост Агатополис. Това съобщи на кръгла маса в Ахтопол доц. Андрей Аладжов от Националния археологически институт.
Находката е намерена във вътрешността на крепостната стена при проучване на османски жилища. Съкровището е било поставено в питос - голям керамичен съд за съхранение на жито. В него имало 854 сребърни и златни монети от средата на 18 в. Те са свързани със султаните Мурад I и Мехмед III. Съкровището е било заровено в платнена торбичка, а по монетите е имало отпечатъци от нишките на плата. Открити са още обеци, огърлици, колан и накити за коса, поясни доц. Андрей Аладжов.
"Лично аз бях изненадан, защото в Османския период тук парите са били в обръщение и не са се трезорирали. Това, че са закопани такова голямо количество монети, означава, че е имало или някакво голямо нападение или друго подобно събитие", обясни той. Две са хипотезите - съкровището или е укрито по време на атаката или пък е било заровено от разбойници
Археолози, историци, музейни специалисти и изследователи се събраха в Ахтопол, за да участват в кръгла маса на тема: „Историко-археологически проучвания в Черноморска Странджа - 2018 г." Срещата се организира от сдружение „Черноморски Странджа“ и нейния председател инж. Петър Кънев за тринадесети пореден път. Тя се провежда под патронажа на Областния управител на Бургас Вълчо Чолаков.
Доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей, разказа за това как е било открито изключително интересното съкровище от нос Калиакра.
Проф. дин Казимир Попконстантинов от Великотърновския университет говори за изследванията и археологическите проучвания, проведени в Патриаршеския манастир "Св. Йоан Предтеча" на остров Св. Иван. Проф. дин Иля Прокопов от Кръг Будител изнесе доклад на тема „Залезът на елинистическите монетосечения и появата на имитациите в монетната циркулация по Странджанското крайбрежие".
За проучванията край Бродилово през 2018 г. говори археологът Деян Дичев. Д- р Стефан Пейков представи темата „Кметовете на Несебър след 1876 г.” Д-р Калин Димитров, директор на Центъра по подводна археология и Павел Георгиев, археолог в ЦПА, говориха за подводните археологически проучвания на Центъра за подводна археология през 2018 г., за изследванията във Варненското и Белославкото езера и за находките в залива пред устието на река Ропотамо.
На форума присъстваха още Иван Гранитски, Стоян Райчевски, проф. Даниела Агре, проф. Станислав Станилов, проф. Иво Христов, директорът на Археологическия музей в Созопол Димитър Недев и още много видни историци, археолози и общественици. Модератори на заседанията бяха Пламен Крайски и д-р Атанас Орачев.