Отмениха статута на защитена местност на залива Корал

Върховния административен съд (ВАС) е отменил заповедта от 7 юли 2022 г. на тогавашния министър на околната среда и водите Борислав Сандов, с която заливът Корал беше обявен за защитена местност.

Това става ясно от съдебното решение, с което разполага meduzata.com.

"Залив Корал" е едва третата обявена за защитена крайбрежна територия у нас след резерват "Калиакра" (1941 г.) и защитена местност "Пясъчна банка Кокетрайс" (2001 година). В площтта й 1320 декара трябвало се опазват местообитания на редки представители на селдови и есетрови риби и трите вида китоподобни, срещащи се в Черно море. 

С вече отменената заповед на Борислав Сандов в границите на защитената местност се забраняваше влизането на моторни и моторно-ветроходни плавателни средства, с изключение на бедствия, извънредни ситуации, за провеждане на аварийни, контролни и спасителни дейности през цялата година и за нуждите на риболова през периода от 1 октомври до 1 март.

Забраняваха се също интензивно и екстензивно отглеждане на аквакултури, използване на дънни, тралиращи, драгиращи средства, включително и бийм трал, депониране на драгажни маси, изхвърляне на отпадни води от плавателни съдове.

Забраняваха се и изграждане и поставяне на изкуствени подводни рифове или атракциони върху и под повърхността на водата, изхвърляне на канализационни и отпадъчни води от сушата и заустване на канализации, като и на нефтопродукти и други отпадъци.

Местността "Корал" е включена в защитените зони още през лятото на 2021 г. от тогавашното служебно правителство заедно с плажовете Карадере, Пашадере и Иракли. Това е мотивирано с "осигуряване на пълна защита на крайбрежни местообитания от урбанизация, застрояване и фрагментиране".

Ето какво четем в съдебното решение на ВАС:

В оспорената заповед е посочено, че защитената местност се обявява с цел опазване на местообитание на китоподобни, както и на карагьозови и есетрови риби. Други факти и обстоятелства не са изложени. 

Предложението на сдружението се основава освен на аргументи за защита на местообитанията на изброените морски видове, но и на доводи относно възможността за възстановяване на вида тюлен монах, като е изведена необходимостта да се осигури акватория с режим от мерки на опазване с цел гарантиране на потенциално местообитание и хранителна база за неговото реинтродуциране. 

Съображения в тази насока в оспорената заповед липсват. Липсва и обосновка относно конкретните наложени мерки за защита...

Липсата на фактически обстоятелства, обосноваващи причините, поради които именно тази част от акваторията на Черно море се приема за местообитание на посочените морски видове, които следва да се съхранят, не позволява извършването на съдебен контрол както по отношение спазването на относимите материалноправни разпоредби, така и относно пропорционалността и съразмерността на наложените с оспорената заповед забрани и режими. Това налага отмяна на обжалваното решение.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови