Истината от първо лице
В края на годината туристическия бранш вече е направил своята оценка за изминалия сезон и песимистично гледа към новия, като реално отчита и слабостите в бранша.
Предлагаме ви оценките на хотелиери и туроператори, включени в Анализа за сезон 2015 на Бургаската регионална туристическа камара.
Приморско – Денка Минчева, член на УС на БРТК
Сезона започна вяло и не съвсем добре. В началото на юни имахме предимно детски и пенсионерски групи.Но за Приморско това е нещо нормално. Втората половина на юни, вече тръгнаха чехи, словаци и поляци. В интерес на истината,групите си бяха почти пълни.
Юли започна също слабо, но в края на първата десетдневка градът започна да се запълва предимно с български туристи, и така до средата на август. След 20.08 имаше отлив, но за разлика от други години до 20 септември имахме доста туристи и от основните ни контрагенти и български туристи.
Община Приморско организира доста мероприятия, които помогнаха за удължаване на сезона.
Моята оценка е следната.:
На фона на цялата медийна антиреклама Приморско направи кратък, но добър сезон.
Приморско е град който предлага удоволствия за всеки вкус. Основните туристи са от Чехия, Словакия и Полша.
Нямахме фалирали туроператори, нямахме наводнения,
За плажовете каквото и да кажа ще е малко. Северния плаж е разкъсан на няколко концесионера, оплакванията са предимно от там. Почти няма място за хавлии и чадъри, но за сметка на това и аз не мога да изброя капанчетата по плажовете.
Направи се нов подход към северния плаж, подсигуриха се нови около 200 паркоместа, асфалтираха се ключови улици, хигиената горе-долу беше добра.
Препоръки:
Моето мнение, е че ни трябва добра реклама, за да запазим и разширим пазарите, които имаме в момента и да привличаме нови пазари.
Трябва да се реши проблема с плажовете. Това, че ще преминат от едно министерство в друго не решава проблема.
И мирен Договор с медиите за РЕКЛАМА ,А НЕ АНТИРЕКЛАМА.
Созопол – Мария Жекова
Този сезон беше изключително тежък и труден. Това е видимо и ясно на всички от туристическия бранша. Очаквахме слаб сезон според това което се случваше още през февруари.
Туристопотока от Русия и Украйна беше изключително намален, и тъй като в Созопол се разчита основно на руски и украински туристи се отрази негативно на бизнеса. А и в следствие на това, че бяха малко през целия сезон се правиха всякакъв вид намаление и отстъпки и от страна на хотелиери и от страна на туропероторите, които чартираха самолети, вследствие на което привлякохме руски и украински туристи с не високи доходи съответно това се отрази на всички услуги които се предлагаха.
Туристите от Европа не бяха достатъчни нито като количеството, за да запълнят хотелите и комплексите в района, нито като продължителност.
Искрено се надяваме през 2016 г., политиката на нашето правителство да бъде адекватна към Русия което ще допринесе за по-добър туристически сезон, а и не само в туристическия бранш това ще се отрази положително и в останалите сфери.
Бургас – Богдан Христов, зам. председател на УС на БРТК
При различните немски туроператори работещи с България картината е различна, но се движи от -10% до + 5% в сравнение с миналата година. А и атентата в Тунис привнесе макар и малко " неочаквана помощ" по време на сезона.
Това е всъщност картина която се повтаря последните няколко години, но като тенденция пазарът отслабва бавно и трайно към България. За следващата година е планиран ръст до 10% главно чрез по-добра логистика на чартърните капацитети на немските летища и очакван ръст на онлайн резервациите.
Дължината на сезона, както и дестинациите в България, които немците търсят няма да се променят. Не се променя и общия профил на туристите, които ни посещават - главно семейства, 3-та възраст и семейства с деца, а последните 5 години и младежи идващи за развлечения главно в Сл. бряг и Златни пясъци.
Проблемът на България на този пазар вече не е ценови а имиджов, за съжаление в негативен смисъл.
Бургас – Иван Кирязов
По пазари можем да отчетем следните резултати. Разглеждаме основните пазари, които са определящи за България, както за лято, така и за зима.
1. Пазар Русия към 30.09.2015г. имаме под 30% на организирани туристи.
2. Украйна -50% в посока авио и автобусен туристопоток.
3. Беларус -25% (основен спад бележат автобусен туристопоток ). Предвид ситуацията в Украйна, фирмите не пуснаха автобуси. Оказва влияние и икономическото положение и девалвацията на беларуската рубла.
4. Спад на Скандинавския пазар и Европа. Швеция -30%, Норвегия -30%, Германия -15%, Холандия -14%. Определено тук приоритетни причини са влошаващият се имидж на България като туристическа дестинация.
5. Ръст бележим за следните пазари:
• Полша 20%
• Чехия 10%
• Прибалтика 15%
• Израел 20%
Но тези пазари не могат в никакъв случай да компенсират сериозните спадове на определящите пазари за България като туристическа дестинация.
Проблеми които определено влияят негативно върху имиджа на България.
1. Сигурност в курортите. Все още не е осигурена безопасността на туристите.
2. Инфраструктура на курортите и чистота – зелени площи, пътища (летище –Слънчев бряг)
3. Проверки на състоянието на морската вода ежемесечно (въпроса е в пречиствателните станции)
4. Концесиите по плажовете. Концесионерите правят каквото си поискат. Вземат се пари без оглед на осигурени удобства. В 50% свободна зона се отдават площи за джетове, парашути, атракциони и така използваемата става 25%. Липсва контрол от държавата за това.
5. Определено България се превръща в дестинация, предлагаща евтин алкохол
6. Рекета на таксиметровите шофьори трябва да се спре и да се прилагат сериозни санкции за нарушителите.
7. Измами в обменните бюра.
8. Сериозен проблем през последните два сезона е наличието на нелегални туристически бюра за продажба на екскурзии. Продава всяка рент-а-кар без лиценз, както и агенциите по недвижими имоти. Те нямат лиценз за туристически агенции.
9. Да се реши статута на Слънчев Бряг и Златни пясъци като структура и от там туристическите такси да се инвестират в курортите.
10. Проблема със сергиите и павилионите остава – 90% от тях са незаконни. Държавата да се намеси решително за премахването им.
11. Ясна и точна роля на Министерството в рекламната стратегия по пазари и борси.
• Рекламни материали
• Бюджет по пазари
• Визита и участие в туристическите борси