Вижте кои са безстопанствените плажове
90 плажа остават без концесионери през лятото на тази година. 3 са областите, в които се намират тези плажни ивици - Бургас (54 плажа), Варна (22) и Добрич (14). Данните, с които разполага Министерството, са от края на март, тогава списъкът с плажовете е одобрен от министъра на туризма Николина Ангелкова.
Плажовете, които са обявени за безстопанствени на територията на област Бургас са: : "Обзор", „Смирките”,"Емона-Юг" и "Емона-Бунарджика", „Елените-изток-1”, „Елените- изток-2", които са на територията на община Несебър, включително и плаж „Иракли” със статут плаж за природосъобразен туризъм. Безстопанствените плажове на територията на община Поморие са , Ахелой", "Ахелой-Юг",”Поморийска коса”,Поморие-север”, „Европа”,Лахана” и”Лахана-1”.
"Сарафово-Север", "Сарафово-Юг", "Сарафово-Юг 1",”Сарафово1”, „Сарафово 2”, част от „Атанасовска коса”, "Крайморие" от 1 до 3, "Крайморие-Юг",”Отманлии”, „Росенец ", „Росенец-изток” са безстопанствените плажове на територията на община Бургас. „Вромос”, „ Райски залив”, „ Алепу”, „ Аркутино лилии” и ” Ропотамо" са безстопанствените плажове в община Созопол. Община Приморско се записва с един безстопанственплаж „ Дяволска река2” .
С най- много безстопанствени плажове, определени от министъра на туризма е община Царево,които са 23 на брой. Това са „ Малък оазис1” ,” Малък оазис 2”, „ Малък оазис 3”, „ Малък оазис 4” ,” Царево –север 1”, „ Царево –север 2”, „Царево –север 3”, „Попски плаж- север 1”, „Попски плаж- север2”, „ Попски плаж- север 3” , „Попски плаж- север 4”, „ Попски плаж- север 5”, „Царево-попски”,” Скалите”,” Манастирич”,” Ахтопол-фара”, „Айроди-север „, „Айроди-юг”, „Липите”, „ Резово- кастрич” и „Резово”. На територията е и плаж „Корал”, който е със статут морски плаж за природосъобразен туризъм.
От министерството посочват, че броят на плажовете без концесия по цялото Черноморие леко е намалял в сравнение с 2015г., когато те са били 95, а сега с 90. От ведомството имат готовност за пускането на 20 процeдури за отдаване на плажове под наем. То ще става за един летен сезон.
Наемателите ще имат задълженията да осигурят спасители и почистване на плажните ивици, за които отговарят. Ангажиментите им обаче далеч няма да бъдат така дългосрочни, както тези на концесионерите. Концесии се дават в периода 10-15 години, а тук говорим за около 3 месеца летен активен сезон. От министерството заявяват, че ще направят всичко възможно, за да се осигури безопасността на летовниците.
До 30 април е крайният срок, в който областните управители на Добрич, Варна и Бургас са задължени да представят на Министерството схеми за водноспасителна дейност на тези плажове, където няма концесионери.
До миналата година областните управи във Варна, Бургас и Добрич разполагаха с определени суми от концесионните вноски, от които 10% можеха да отиват за почистване и водноспасителна дейност. След като плажовете преминаха от МРРБ към Министерството на туризма, правомощията им, обаче все още не са изяснени.