СПА туризмът губи милиони, заради пренебрегването на европейска директива
Сертифицирането на СПА и балнеохотелите ще даде защита на клиентите и няма да позволи България да се превърне в менте дестинация за такъв тип туризъм, смята председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Стефан Шарлопов.
„По какъв начин регламентираме дейността на играчите в този сектор без наредба. Сложил Иван едно джакузи и вика баба Пена между картофите да направи масаж. Така ставаме менте СПА дестинация. Ние сме майстори на тази работа – ще го направим така, че да ни завиди целия свят. Сертифицирането ще даде защита на клиента и няма да има разочаровани хора, които казват – между картофите ми врътнаха един масаж, от крака ме хванаха за главата“, коментира Шарлопов във варненския курорт „Св. св. Константин и Елена“, където оглавяваната от него организация провежда третия си конгрес.
От 260 хотела, предлагащи СПА и балнео процедури, 106 са подали досега документи да бъдат сертифицирани. Те трябва да отговарят на задължителни изисквания, свързани с изграждането, оборудването, обзавеждането и подготовка на служителите, обясни зам.-министър на туризма Ирена Георгиева. Тя допълни, че хотелите, които не попаднат в националния регистър, няма да имат право да се рекламират като такива, нито да предлагат съответните услуги.
Лечението на здравно осигурени европейски пациенти е огромна ниша за българския бално туризъм, но България не прилага влязлата в сила през 2013 г. европейска директива за трансгранично движение на пациенти, каза зам.-председателят на БСБСПА Сийка Кацаров. Тя даде за пример, че във Франция се реимбурсира 12-дневен престой за рехабилитация на пациент, в Италия – 14 дни, а в България – 7 дни.
„Изключителен шанс е България да лекува европейски пациенти, чието лечение се покрива от техните здравни каси. Ако не го направим ,сме пълни идиоти. Нямаме право да пропускаме тази възможност“, допълни Стефан Шарлопов.