Годишната класация на Световния икономически форум на туристическите дестинации в света отрежда незавидното 45-то място на България от общо 136 страни в света.
В класацията за 2016 г., проведена за 11-та поредна година, България влошава позицията си с 4 стъпки в сравнение с 2015 г. и е изпаднала дори след Русия и Турция. Като причини за това са посочени: проблеми със сигурността, неефективна реклама и лоша инфраструктура.
Изчисляваният според методологията на класацията индекс измерва комплекса от фактори и политики, които позволяват устойчиво развитие на туристическия сектор, който на свой ред допринася за развитието и конкурентоспособността на съответната страна, пише Дневник. Фокусът тази година е върху осигуряването на траен растеж на сектора в условията на несигурност.
Къде е България по различните показатели
Комплексното представяне на България я поставя на 45-о място, но по различните критерии, участващи в класирането, тя все пак заема различни позиции. Изненадващо, но страната ни се представя завидно добре по критерия "Здраве и хигиена", където заема 10-та позиция. Тук се вземат предвид броя лекари на глава от населението, достъп до съвременни помещения за поддържане на хигиена, брой болнични легла и др.
България заема 11-та позиция по критерия за екологична устойчивост, 14-та позиция - по състояние на туристическата инфраструктура и едва 37-мо място - по ценова конкурентоспобност.
По няколко критерия обаче България се представя много зле и в дъното на класацията. Така например, по критерий "Сигурност" страната ни се нарежда на 89-мо място, а по приоритизиране на сектора от страна на държавата – чак на 92-ро място. Тук авторите на класацията вземат предвид доколко правителството на съответната държава определя като свой приоритет развитието на туризма, доколко е ефективна рекламата, която прави като туристическа дестинация и доколко е разпознаваем брандът й.
Факт е, че след поредица от скандали България така и още не е изготвила туристическото си лого, а браншът всяка година определя средствата за реклама, които държавата отпуска, като крайно недостатъчно и използвани неефективно.
Липсата на развита летищна инфраструктура поставя България на 80-то място по тази точка, а качеството на наземната и пристанищната й инфраструктура също не гарантира добро представяне - 73-ма позиция. По критерия "Бизнес среда" страната ни заема 61-во място.
Тенденции в световния туризъм
За шеста поредна година туристическият сектор глобално продължава да расте, представяйки се по-добре от глобалния икономически растеж. Туристическата индустрия е допринесла със 7,6 трлн. долара към глобалната икономика, което дава дял на сектора в нея от 10,2%, показва изследването на Световния икономически форум. Туризмът е генерирал 292 милиона работни места през изтеклата година, което е всяко 1 от 10 работни места на планетата.
Туристите по света пък са били общо 1,2 милиарда души или с 46 милиона повече от 2015 г. Изследването показва още, че на всеки 30 туристи, пристигащи в дадена дестинация, се създава ново работно място. Организацията прогнозира, че тези ръстове ще продължат и през идните 10 години.
Изследването, базирано на класацията, показва, че конкурентоспособността на туризма през 2016 г. се подобрява, което е особено видимо в Азиатско-Тихоокеанския регион. 12 от 15-те държави, които най-видимо са подобрили позицията си в класацията спрямо предишното й издание, са развиващи се.
През 2016 г. дестинациите, към които са се насочили туристите, са изисквали визи от 58% от населението, което се отчита като голямо подобрение на фона на 77% през 2008 г.