Няма забрана, скрепена със санкция и няма изричен ред, който да забранява нудизма в България. Обособените места за нудисти на някои плажове по Черноморието е неписано правило и по-скоро обичай за този вид плажуване.
Това става ясно от проверка на "Дневник" в закона и нормативната уредба и запитване до отговорните институции.
Повод за проверката как е уредена нудистката практика у нас стана нарастващ конфликт между плажуващите от десетилетия нудисти и новия наемател фирма "Тйва интернешънъл" на плаж "Къмпинг Делфин" – най-старият нудистки плаж в Южното Черноморие.
В действащата нормативна уредба, уреждаща управлението на морските плажове – Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, нудизмът не е забранен, а външният вид на плажуващите не е уреден нито със закон, нито с нормативна уредба.
"Когато става дума за външния вид на посетителите на плажа по време на почивка, релакс и плаж, няма забрана и съответно санкция, както и няма изричен ред, указващ начина на ползване на морските плажове от посетителите," потвърждават в отговор за "Дневник" от Министерство на туризма, което отговарят за стопанисването и ползването на плажовете.
"Нудизмът" е вид начин на плажуване, който е в режим "на търпимост" от страна на част от обществото, а от друга част от обществото – е в разрез с разбиранията, моралните и етични норми, които принципно не се урегулират от законодателството, обясняват от ведомството.
Нудизмът като обичайно право
В части от българското Черноморие традиционно са обособени места, известни с посетителите си – нудисти – само мъже или само жени, или и от двата пола.
Това обособяване на зони на някои морски плажове, известни като "нудистки" е изцяло неписано като правило и по-скоро обичай за този вид поведение за плажуване, обясняват от Министерство на туризма.
На останалите морски плажове нудистите също не могат да бъдат гонени, защото с това се нарушават правата им, става ясно още от отговора на отговорните институции.
Наемателят не може да гони, може да "пренасочва"
"На морски плажове, където посетителите са предимно семейства с деца – от гледна точка на етиката, морала и възпитанието, нудистите може (въпреки че няма забрана те да бъдат там) да бъдат пренасочени от наематели или концесионери към по-отдалечени зони на морския плаж," обясняват от от ведомството на Николина Ангелкова, но веднага уточняват, "но без да се нарушават правата им на нудисти, без да бъдат гонени".
От там уточняват, че недопускане на нудисти на плажовете би могло да се случи, само когато се нарушават общински наредби за обществения ред на публични места, забраняващи или ограничаващи нудизма на морските плажове. Случаят в Царево обаче не е такъв,
В общината, където се намира морски плаж "Къмпинг Делфин, наредбата не предвижда такава забрана или ограничения. "Дневник" изпрати запитване до кмета Георги Лапчев дали общината има намерения или вече е гласувала подобна забрана в неделя, но до момента отговор в редакционната поща няма.
Съгласно чл.8, т.3 от наредба за Царево се "забранява по всяко време на годината, през всяко време на денонощието непристойно и скандално поведение и други прояви, които нарушават общоприетите норми на морал и благоприличие, по улици, площади, паркове и други обществени места или обществени и /или жилищни сгради."
Морският плаж е обществено място, на което органите на полицията и компетентни длъжностни лица от община Царево следят за спазването на общоприетите норми на морал и благоприличие.
Но нудизмът все още не е дефиниран като "непристойно поведение", за което гражданите да бъдат гонени или глобявани.