Ангелкова иска повече туристи, но и по-платежоспособни

Туризмът е сред националните приоритети за българската икономика и формира близо 12 на сто от БВП и 11% от заетостта в страната.

Той е тясно свързан с развитието на транспортната инфраструктура. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на среща с еврокомисаря по транспорта и подпомагащ туризма Адина Вълян в Брюксел.

За нас е важно не само да привличаме повече туристи, но и те да са от по-висок клас, което означава предлагане на висококачествен продукт, отговарящ на международните изисквания, подчерта Ангелкова.

Двете обсъдиха възможностите за развитие на туризма в ЕС от гледна точка на свързаността, както и статута на дейностите в рамките на Европейския комитет по транспорт и туризъм /TRAN/. Транспортът и инфраструктурата са основополагащи елементи от туристическото развитие, които носят ползи както на гражданите на Европа, така и на туристическата индустрия.

Възможността за осъществяване на устойчив и достъпен транспорт за повече европейски граждани благоприятства развитието на туризма, подчерта министър Ангелкова. Тя изрази увереност, че българският туристически сектор ще бъде подпомогнат от работата на Генералната дирекция за мобилност и транспорт на ЕК.

От създаването на Министерството на туризма в края на 2014 г. са отчетени 31% увеличение на международните туристически визити в България и 34% ръст на приходите от тях. Данните за устойчив тренд продължават и за първите 11 месеца на 2019 г., която бе изключително трудна в международен план, са генерирани над 8,8 млн. чужди туристи, т.е. само 0,02% по-малко от рекордната за българския туризъм 2018 г., стана ясно от думите на министъра.

Туристическата администрация в партньорство с останалите институции, местната власт и бизнеса прави необходимото, за да се създаде оптимална рамка за функциониране на сектора в съответствие с Националната стратегия и план за действие за устойчиво развитие на туризма 2014-2030 г., подчерта министър Ангелкова. 

Важен акцент в работата на ведомството е привличане на повече инвеститори в сектора. До края на годината ще стартира второто издание на картата на инвестиционните проекти в туризма, която бе започната през 2017 г.

България има стратегическо местоположение и близост до важни регионални транспортни центрове и това я прави перспективно място за инвестиране. Страната ни участва активно в дейностите по реализацията на Дунавската стратегия на ЕС и заедно с Румъния са координатори по приоритетна ос 3 за насърчаване на културата, туризма и контактите между хората, обобщи министър Ангелкова.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови