След като "Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти" (АББТА) изрази "категоричното си несъгласие" с преназначението на Бранимир Ботев като зам.- министър по туризма в новосъздаденото министерство, тази седмица още дванадесет организации поискаха оттеглянето му.
Българския туризъм се движи стремително надолу въпреки оптимистичните анализи на туристическото министерство, твърди председателят на "Българската асоциация по алатернативен туризъм" Любомир Попйорданов в интервю за БНР.
Това не е първото недоволство срещу Ботев. Още когато той получи поста през 2013г., четири големи сдружения обявиха "решителен протест" срещу него заради липсата на образователен ценз и опит в
туризма. Ботев имаше шанс да се докаже в служебния кабинет, в което запази поста си. Очевидно браншът не е видял подобрение.
Сега 13-те организации са изпратили протестно писмо до съпредседателите на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов и Валери Симеонов, за които се счита, че са предложили Ботев за поста. "Всички евросредства за туризма в последните 15 месеца са блокирани," пишат те. Друг проблем е, че новият Закон за туризма на практика не може да бъде приложен, заради "пълно бездействие" на министерството - не са приети на нужните 14 поднормативни акта. Организациите се оплакват и от липса на адекватна концепция за развитие на туризма и диалог с бранша. Друг проблем са "неверни и заблуждаващи "анализи" за летния сезон, които са лишили бизнеса от адекватна реакция пред задаващата се криза на руския и други пазари.
"Ние знаем какво може господин Ботев. В продължение на 15 месеца сме били в контакт. Имаме подправяне на фактите, излагане на абсолютно недостоверни анализи за състоянието на българския туризъм, които се украсяват в стила на преди 10 ноември" коментира Попйорданов.
От АББТА пък, които в началото на ноември първи поискаха незабавната му оставка, са преустановили взаимноотношенията си с Министерството на туризма и са оттеглили своите експерти от работните групи, съвети и комиси на новото ведомство. "След като стартира Министерство на туризма, за което браншът се бори дълго време, очакваме това да е работеща структура," коментира председателят на АББТА Байко Байков пред "Капитал Daily".
Капитал Daily не успя да се свърже с Бранимир Ботев до редакционното приключване на броя.
Кой е Бранимир Ботев
През 2012 г. Бранимир Ботев става член на УС на организацията "Деловая Россия". "Поласкан съм, да бъда единственият нерусин, единственият чужденец, българин, който "Деловая Россия" кани за свой член. Това е мощна и престижна организация с влияние, представено директно пред президента и правителството на държавата," коментира той пред в. "Марица".
Преди това Ботев е председател на Асоциацията на производителите и търговците на спиртни напитки в България. Като такъв заедно с Българската петролна и газова асоциация, обжалва наредбата на бившия финансов министър Симеон Дянков, с която производителите на акцизни стоки бяха задължени да поставят контролни уреди. В края на 2011 г. съдът окончателно потвърди законосъобразността на нормативния акт.
По-рано Ботев е председател на Надзорния съвет на изба "Розова долина". В края на деветдесетте е съветник на министъра на държавната администрация Марио Тагарински и има собственост в четири фирми - "Спомар - Левски Спартак", "Ибико", "Юс консулт" - София, и "Лега арх" ЕООД. В първата е съдружник с "Холидей - Н" ЕООД, 100 % собственост на "Нове холдинг" на Васил Божков.