Превозвачи, екскурзоводи, туроператори и хотелиери готвят нов протест в София на 15 юни.
Търпението в сектора е изчерпано след месеци на икономическа и финансова агония, поради неработещи мерки и безразличие от страна на правителството, казват организаторите.
След доказалият се като ефективен индивидуален подход на правителството в други сектори, сега е ред на туризма. Незабавните мерки са наложителни, категорични са от бранша.
„Исканията ни не бяха чути, държавата упорито отказва да окаже жизненонеобходимата подкрепа. Действията на правителството се изчерпват с непригодни за нас мерки и намаляване цената на шезлонги и чадъри, а конкретни и ясни правила за организиран туризъм, координирани с останалите страни, напълно отсъстват.
Туризъм не се прави само с чадъри, а самолетите не кацат директно на плажа. Организираните туристически пътувания представляват основен дял от българския туризъм и са плод на професионализма, партньорството и общите усилия на всички нас“, посочва Радка Мандилова, председател на Национално сдружение „Случаен превоз“.
Организацията е подкрепена от екскурзоводи, туроператори и хотелиери, които също са в изключително тежка ситуация. В множеството писма до правителството браншът настоява за:
· целева безвъзмездна финансова помощ, безлихвени заеми за оборотни средства и нисколихвени инвестиционни инструменти;
· безвъзмездна финансова помощ от 800 лв. месечно за българските екскурзоводи и поети от държавата осигуровки за срок от една година, считано от 13.03.2020 г.;
· конструктивна държавна политика и облекчения по отношение на визовите режими и правилата за пътуване от/ към трети страни;
· ясно тълкуване на чл. 25 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение;
· целева рекламна кампания за популяризиране на българския културен туризъм;
· премахване на забраната за детски и младежки туризъм в страната и чужбина;
· субсидии за българските превозвачи, извършващи совалков превоз от други държави.
Превозвачи, екскурзоводи, туроператори и хотелиери се заричат, че ще останат на улицата, докато исканията им не бъдат изпълнени. „Работещи мерки за нас няма, никой не ни чува, семействата ни са без доходи и на ръба на оцеляването.
Застрахователите от гаранционния фонд ни предупреждават, че ще свалят автобусите ни от регистрация, заради неплатени застраховки, а банките и лизинговите компании ще пристъпят към принудително изпълнение“, разказва Ана Хараламбиева от „Ролита 97“.
Програмата на Българската банка за развитие (ББР) за т.нар. обезпечени и
нисколихвени кредити няма нищо общо с препоръките на ЕК, за което сдружението е алармирало Брюксел.
„ЕК казва, че обезпечението следва да е 90%, а лихвите да са равни на базовия лихвен процент. Маржовете не трябва да надвишават 100 базисни пункта (1%) над 1-годишен ЮРИБОР.
Кредитите от ББР са с лихва до 10% (първата банка, която работи с тях, отпуска на 5,5%) и са обезпечени 80%. За останалите 20% кредитополучателят трябва да предостави обезпечение на банката. Превозни средства до 5 години се дисконтират на 30% от застрахователната оценка. Един автобус на 5 години струва 200 000 евро.
С други думи, ако един превозвач тегли 100 000 лв., 80% от които са обезпечени от ББР, следва да предостави обезпечение за останалите 20 000 лв. Банката приема залог на автобус в размер на 30% от стойността. Получава се така, че един кредит от 100 000 лв. е обезпечен веднъж от ББР на 80% и веднъж с 200 000 евро“, обясняват от Национално сдружение „Случен превоз“.
Екипът на Урсула фон дер Лайен е информирал организацията, че на страната ни са предоставени 750 млн. евро за подгомагане на фирми от реалната икономика. Къде са тези пари, питат превозвачи, екскурзоводи, туроператори и хотелиери. Те са готови отново да алармират еврокомисията за несъответствията между предвидените инструменти в подкрепа на бизнеса и имитацията им в България.