Летните дни не са само за почивка на морето. Данните показват, че има над 50% заетост на хотелите, които предлагат СПА и здравен туризъм.
"Говорим за целогодишна заетост. И на морския бряг има чудесни балнео и СПА курорти, които предлагат 3 в 1 и устойчив продукт - хората могат да съчетават морската почивка с активни или пасивни терапии и здравословно хранене.
Заетите в областта на здравния туризъм са специалисти, които са обучавани с най-добрите програми и работят целогодишно в България", заяви в "България сутрин" председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на европейската СПА асоциация Сийка Кацарова.
По думите ѝ ключът за целогодишния здравен продукт е минералният ресурс на страната, а много актуални са горските терапии.
"Менталното здраве е трендът, който се налага - хората искат да бъдат сред природата и терапевтично насочвани какво е добро за тяхното здраве. Здравният туризъм е част от нашето здравеопазване. Имахме среща с новия министър Динкова и поставихме въпроса за подпомагане в областта на здравния туризъм", каза още Кацарова пред Bulgaria ON AIR.
Тя изтъкна, че парите за реклама никога не стигат и в последната година няма инвестиран нито един лев за здравен туризъм.
"В Германия няма никаква информация от една година как ние сме включени в тяхната здравноосигурителна система. Надяваме се в началото на юли да съобщим за първите сключени директни договори с Gentle Medical SPA центрове, които са сертифицирани от две министерства. По този начин показваме второ ниво на развитие, но трябва да се популяризираме и това го прави бизнесът със собствени средства", обясни Кацарова.
Според нея медицинският туризъм е абсолютно неразработена ниша, а клиентите идват от уста на уста, тъй като ние не се рекламираме и ни трябва екшън план за уникалното предимство на България.
"Ние сме единствената страна, която дори в Ковид не отдели един лев от нашите здравни осигуровки за ползването им за профилактика или превенция. Цените са и нормални, и подценени на места. Инфлацията си казва думата, този туризъм не е евтин. Ръстът на работната заплата за определени позиции е скочил двойно", заключи председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.