България и Румъния е много вероятно да станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Всичко ще се решава на 12 декември в Брюксел, когато ще бъде проведена среща на вътрешните министри на ЕС.
Засега шансът изглежда голям, след като посланиците на страните от Европейския съюз вече дадоха своето предварително одобрение за отпадането на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния.
Всичко това поставя на дневен ред няколко въпроса свързани с туризма, а именно: как отпадането на проверките по границите ще повлияе на българския туризъм? Ще избягат ли още българи в Гърция през лятото? И може ли отварянето на границите да подобри входящия туризъм?
Експертите в сектора са категорични – имиджът и рекламата на страната ни със сигурност ще се подобрят, след като България стане пълноправен член на Шенгенското пространство.
Отворени граници
Според Даниела Стоева, член на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА), както и собственик на туристическата агенция „Тандем тур“, която се занимава с входящ туризъм – Шенген ще бъде изключително полезен за туровете, които се провеждат на Балканите.
„Имаме туристи, които идват от далечни пазари, като Америка и Азия. За тях отварянето на границите ще е изключително полезно, когато има организирани турове на Балканите. Свеждаме до минимум стоенето по границите“, казва тя в разговор с Economic.bg.
По думите ѝ новите правила биха били от голяма полза за румънските туристи, които идват в България и които представляват голямо перо в палитрата от чуждестранни туристи, идващи в България.
Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и собственик на хотел в Слънчев бряг, смята, че Шенген е „идеален с рекламна и имиджова цел“
По отношение на притока на туристи обаче е преекспонирано. Досега не виждам да е имало пречки, а и повечето от нашите туристи идват с авиокомпании. Така че нямаме големи очаквания. Но въпреки всичко е добре за имиджа на нашата страна и че ще станем по-отворена държава“, казва той пред Economic.bg.
Ще избягат ли българските туристи?
Всяка година ставаме свидетели на километрични опашки на граничен пункт „Кулата“. И ако се е стигало дотам, че дори петчасово чакане не отказва хората от южната ни съседка, то какво би се случило, ако няма никакви погранични проверки и всички минават транзит? Появиха се опасения, че с отварянето на границите българските туристи ще „избягат“ към Гърция. Представители на бранша обаче смятат, че до развитието на такъв сценарий едва ли ще се стигне.
„Видяхме, че така или иначе границите и опашките не са проблем за туристите. Разбира се, че Гърция е конкурентна на България, но в крайна сметка е важно да има разнообразие и свободен достъп до повече дестинации“, казва Стоева.
Според нея туристите не би трябвало да се задържат с инструмента на ограничаване на избора им, а напротив – „с добър продукт и баланс между цена и качество“.
„В крайна сметка, ако това го има, не би трябвало една отворена граница наистина да е проблем“, казва Даниела Стоева.
На подобно мнение е и Веселин Налбантов. Според него „бягството“ на туристите към Гърция е преекспонирано.
И двамата подкрепят твърденията си с данните от националната статистика, която все още показва, че именно българските туристи са основен двигател в сектора. Тези числа могат да се разчетат и от друг ъгъл обаче – че българския туризъм все още не успява да надскочи постигнатото през 2019 г. по отношение на чуждестранни посетители.
Въпреки всичко едно е сигурно: ако българския туристически бранш не се постарае да подобри максимално услугата, която предлага, и не предложи наистина конкурентни цени, то тогава наистина можем да станем свидетели на масов отлив на почиващи в нашата страна.