Законопроект предвижда изпити за любителите рибари

Да се въведат изпити за любителите рибари и да се криминализират случаите на бракониерски риболов. Тези две ключови промени са записани в нов проект за изменение на закона за рибарството и аквакултурите, внесени от депутатите от ГЕРБ преди празниците.

Текстовете предвиждат и сериозно разширяване на правомощията на контролните органи, включително възможност за "използване на физическа сила и помощни средства след предупреждение", както и използване на стоп палки и автомобили със специален режим на движение.

Това е вторият законопроект в последните три месеца, който предвижда затвор за бракониерски улов на риба. През февруари сходна санкция предложиха и от "Обединени патриоти".

Изпити за любителски риболов

Едната порция от промени в закона, внесен от Иван Миховски (ГЕРБ) и още шестима депутати от партията, предвижда нов режим за любителския риболов. Хората, които ловят риба като хоби, ще трябва да се явяват еднократно на "тестови изпит за правоспособност", преди да се сдобият с любителски риболовен билет. В текстовете на законопроекта е предвидено отделна наредба на земеделското министерство да разпише конкретните условия за провеждането на изпитите. В мотивите си вносителите посочват, че задължението ще бъде за "притежаване на общи познания при осъществяването на любителски риболов". "Чести са случаите, в които нарушители се позовават на незнание не само на закона за рибарството и аквакултурите, но и на елементарни изисквания за съхранение и опазване на рибните ресурси и околната среда", е посочено още в мотивите. Броят на любителите рибари в страната е между 350 и 400 хил. души, ако се съди по различни съобщения в медиите за продадените билети през последните години.

В законопроекта се предвижда и нов източник на финансиране за увеличаване на рибните ресурси. Предвижда се 5% от приходите от продажба на риболовни билети да отиват за зарибяване на водоеми за любителски риболов. В мотивите към законопроекта е посочено, че в 95% от случаите въпросните билети се продават в риболовни магазини, които "търпят много по-сериозни загуби поради ежегодното намаляване на рибните ресурси във вътрешните водоеми, както и от преориентирането на родните любители риболовци към съседни държави, доста по-атрактивни за любителски риболов".

Криминализиране на бракониерството

В законопроекта са заложени и текстове, предвиждащи криминализиране на нелегалния стопански риболов, които основният вносител Иван Миховски от ГЕРБ анонсира пред медиите в края на април. Според проекта уловът на риба чрез използване на "взривни, отровни или зашеметяващи вещества" се наказва с една година затвор и глоба от 10 до 15 хил. лв. или пробация. Наказание от шест месеца затвор и глоба между 5 хил. и 10 хил. лв. е предвидено в случаите, когато се извършва нерегламентиран риболов с мрежи във вътрешни водоеми.

Нещо повече - когато се докаже, че нарушението е извършено от група, в съучастие със служители на агенцията по рибарство, повторно или пък в големи размери, то вече се предвижда наказание от 1 до 3 години затвор и глоба от 15 хил. лв. При представянето на идеята за криминализиране на бракониерството в края на април Миховски съобщи, че целта на текстовете е да се търси наказателна отговорност от извършителите. Той даде пример, в който служители на агенцията по рибарството са свидетели на поставяне на хрилни мрежи във водоем, но тъй като при залавянето им те са били празни, впоследствие са оневинени в съда.

Това е вторият законопроект в рамките на последните три месеца, който предвижда текстове за криминализиране на бракониерството. През февруари депутати от "Обединени патриоти" предложиха текстове в Наказателния кодекс, според които за повторно извършване на престъплението се налага санкция лишаване от свобода две години и глоба до 2 хил. лв. Този законопроект е разпределен към парламентарните комисии и по него са получени становища от различни институции, но все още не е гласуван на първо четене.

"Полицейски" правомощия 

Същевременно внесените от ГЕРБ текстове разширяват правомощията на инспекторите по рибарство и дори допускат прилагане на физическа сила от тяхна страна срещу нарушители "след предупреждение с изключение на случаите на внезапно нападение". "Използването на физическа сила и помощни средства се съобразява с конкретната обстановка, характера на нарушението и личността на правонарушителя", е записано в закона, където е посочено още, че в такива ситуации контролните органи са длъжни "по възможност да пазят здравето и да вземат всички мерки за опазване на живота на лицата", както и да спрат използването на физическа сила "незабавно след постигане целта на приложената мярка". Законопроектът предвижда забрана за използване на физическа сила срещу малолетни лица и бременни жени.

Контролните органи по рибарство ще имат възможност още да се движат с автомобили със специален режим на движение, както и да спират със стоп палка за проверка плавателни средства в Дунав и Черно море.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови