Ръст на минималната заплата до 610 лв. и повишение на стажа при пенсиониране очакват българите
От днес влиза в сила бюджетът за 2020 година. Приоритетни в него са образованието, здравеопазването, социалните дейности и отбранат
За първи път от много години насам салдото е балансирано, като хазната ще разполага с близо 47 милиарда лева.
Държавата може да поеме 2,2 милиарда лева нов дълг. За разлика от предходните няколко години, новите задължения може да са и от външните пазари.
Бюджетът е изчислен при инфлация от малко над 2% и очакван ръст на икономиката с 3,3%.
От днес продължава увеличението на възрастта и осигурителния стаж за пенсиониране.
За жените от най-масовата, трета категория труд, възрастта се увеличава с два месеца спрямо 2019-а и вече е 61 години и 6 месеца.
За мъжете увеличението е с един месец и става 64 години и 3 месеца.
За да се пенсионират, жените вече трябва да има 35 години и 10 месеца осигурителен стаж. За мъжете той вече е 38 години и 10 месеца. И за двата пола това е с два месеца повече, в сравнение с миналата година.
Ако хората нямат право на пенсия, защото не изпълняват посочените условия за възраст и стаж, те могат да се пенсионират на възраст 66 и половина години при поне 15 години действителен стаж.
Крайната цел на плавното повишение на пенсионната възраст и тя да се изравни и за мъжете и за жените да стане 65 години през 2037 г.
Таванът на пенсиите остава 1200 лева.
До 1 юли минималната пенсия ще бъде 219,43 лв., след което ще стане 250 лв.
Също от 1 юли пенсиите, отпуснати до 31 декември 2019 година ще се увеличат с 6.7 на сто .
Запазва се периодът на изплащане на обезщетението за бременност и раждане - 410 дни, както обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст - 380 лв.
Минималните осигурителни доходи също остават без промяна спрямо 2019 година, с изключение на случаите, за които минималният доход е по-нисък от минималната работна заплата за страната. Тогава той се приравнява на новия размер на минимална заплата - 610 лв.
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се нараства от 560 до 610 лв, а за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители - от 400 на 420 лв.
Запазват се и миналогодишните размери на обезщетенията за безработица - минималното е 9 лева на ден, а максималното - 74,29 лева.
През 2020-а се запазва и режимът на изплащане на болничните - първите три дни от работодателя, а след това от Държавното обществено осигуряване. Запазват се също периодът и обезщетенията при раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Остават непроменени и осигурителните вноски и разпределението им в съотношение 40 към 60 процента.
От днес минималната работна заплата е 610 лева. Размерът й се повишава с 50 лева - от 560 лева през 2019 година, на 610 лева от днес - 1 януари 2020 година.
За увеличаването на минималното възнаграждение способстват икономическото развитие, устойчивите темпове на ръст на БВП, увеличаването на броя на заетите и отчетеното повишанате на средната работна заплата за страната.
Увеличението с 8,9 процента се очаква да стимулира активността на пазара на работната сила, да допринесе за нарастване на доходите на най-нискодоходните групи на заетите и да намали неравенството в доходите и бедността, да се повиши покупателната способност и жизненото равнището на населението.
От днес минималната работна часова заплата става 3,66 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.
Между 17 и 18 процента ще нараснат работните заплати на педагогическите специалисти в образователната система от 1 януари 2020 година. Минималното увеличение за всички педагогически длъжности ще бъде 17 процента. Това е записано в Анекса към Колективния трудов договор /КТД/, подписан през ноември от Министерството на образованието и науката, и от национално представителните синдикални и работодателски организации в системата на предучилищното и училищното образование.
Според документа учителите ще получават не по-малко от 1085 лв. основна заплата. Минималните възнаграждения на старшите учители ще достигнат 1120 лв., а на главните учители - 1176 лв. Директорите на детски градини и училища ще получават не по-малко от 1334 лв., а заместник-директорите - 1246 лв.
От днес България ще получава руски природен газ през Турция, а не през Украйна, както досега. Преговорите между Булгаргаз и Газпромекспорт бяха финализирани в края на миналата година. От смяната на трасето страната ни се очаква да пести средно по 70 млн. лв. годишно от транзитни такси, а газът може да поевтинее с 5%.
От днес започва поетапното въвеждане на електронно възлагане на обществени поръчки. Он-лайн платформата не трябва да допуска манипулиране на документите и незаконосъобразни практики.
Използването на електронната платформа за възлагане на поръчките ще се случва на два етапа.
От 1 януари промените в закона, приети окончателно на 18 декември, влизат в сила за възложителите от централната администрация за големите общини в страната и за възложителите с най-голям опит, сред които основно са големите предприятия.
Вторият етап на електронните обществени поръчки трябва да се случи от 1 април тази година и за всички останали възложители, които за провеждането на обществени поръчки ще трябва да използват централизираната електронна платформа.
Бизнесът се надява това да доведе до изсветляване на процеса на провеждане на обществените поръчки.