За ремонт на автомагистрала „Тракия“ в участъка между Чирпан и Стара Загора са били похарчени 90 млн.лв. миналата година, но голяма част от тези средства не са отишли за тези ремонтни дейности.
Това разкри министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова в интервю за телевизия „България он еър“. В ремонта са участвали четири фирми, една от които е „Автомагистрали Черно море“, и всички те са получили аванси, стана ясно от думите на министъра. 30 млн. лв от тях са били за тази фирма.
„Именно работниците на „Автомагистрали Черно море“ в момента претендират за доплащане от 36 млн. лв, но в нашия бюджет няма предвидени целеви средства за ремонт на аутобана“, каза още Комитова и поясни, че средствата, които са били определени, са били похарчени.
Въпреки това, правителството обмисля варианти за плащане на дължимите суми на работниците, дори на по-малки суми, обясни регионалният министър.
Виолета Комитова допълни, че фирмата и работниците са станали жертва на договор, при който от едната страна стои бившият шеф на държавното дружество „Автомагистрали“ Стоян Беличев, а от другата – шефът на „Автомагистрали Черно море“ и попита защо хората не си търсят парите от тях. Тя беше категорична, че те са в правото си да искат изработеното и ако не им се осигурят тези пари могат да ги получат по съдебен ред като осъдят държавната фирма „Автомагистрали“.
Комитова коментира още, че ремонтът на тази отсечка не е бил спешен, защото има ограничение на скоростта от 4 години и при условие, че не са били осигурени средствата, е можело да бъде отложен.
Министърът опроверга и твърденията на бившия заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, че договорът е рамков, като подчерта, че в него има фиксирани параметри за работа, срокове и точна цена. Освен това, към договора има няколко анекса за удължаване на сроковете, описани са и авансите, които са получили.
По повод натрупаните задължения към фирмите за текущ ремонт и поддръжка на републиканските пътища архитект Комитова отново припомни, че в края на миналата година за тази цел в бюджета на АПИ са били предвидени само около 380 млн. лв. за 2021 г., а предишното правителство е договорило дейности за 1,5 млрд. лв. без реално да са осигурени тези пари.