Кои ще пострадат най-много от инфлацията?

До средата на годината може да очакваме двуцифрена инфлация, но е трудно да се прогнозира точната стойност

"Като цяло през 2022 година ще има номинално възстановяване, поне по прогнози, това се вижда и в проектобюджета. До средата на годината може да очакваме двуцифрена инфлация, но е трудно да се прогнозира точната стойност, но средната годишна инфлация едва ли ще е толкова висока", това каза в "Твоят ден" икономистът Владимир Сираков.

Според него с инфлацията трябва да се води борба по различни линии. Държавата може да се намеси с компенсаторни механизми, но опитът доказва, че това носи негативи в средносрочен и дългосрочен план.

"Инфлацията удря най-вече хората с ниски доходи и такива, които са фиксирани. Освен това основните компоненти, които се увеличават са основни хранителни продукти, електроенергията и газта", заяви още той.

Икономистът Стоян Панчев подчерта, че вдигането на лихвените проценти в борбата с инфлацията може да предизвика рецесия, ефектът от която ще доста неприятен. Другият вариант е да се остави да расте инфлацията в следващите няколко години. Според него това е по-вероятният сценарий.

"Миналата година ръстът на заплатите изпреварваше инфлацията, не може да се каже дали това ще се случи сега. Но успокояването на инфлацията няма да намели цените на стоките. Хората вече го усещат", каза още той.

Панчев отбеляза, че в бизнеса вече има всички елементи от плановата икономика и трябва най-скоро да стане ясно кога те ще бъдат премахнати, защото много лесно той може да се привърже към тях.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови