Настанените украински бежанци в държавни и общински структури са около 15% от общия брой пристигнали и съставляват около 1100 души от Украйна.
Настанените в хотели са около 2 500 украински бежанци. Това заяви полковник Валери Рачев, един от членовете на Оперативната координационна група, създадена в помощ на украинските бежанци, заради войната в Украйна.
Каквито и цифри да се фиксират, не са абсолютно достоверни. Около 10 000 са нощувките в структури, в които правителството е поставило хора. В числата не влизат украинците, които директно са си запазили хотел и са си отишли там като туристи.
Процесът ще продължи дълго време и ще се намесва в зависимост от ситуацията. Предстоят съдбоносни моменти в Украйна и очакванията на ЕС са за между 2.5 и 6.5 милиона души, напускащи Украйна. Прогнозите на ООН за напускащите Украйна хора са 4.5 милиона души, посочи полковник Рачев.
Той добави, че разплащането с тези, които приемат и настаняват украинци в хотели и в регистрирани туристически обекти, ще започне на 1 април за периода от 24 февруари до края на март. На всеки месец ще се извършва плащане, като е създадена специална финансова група под ръководството на Министерството на туризма.
Целта според полковник Рачев е да се подготвят за ново цунами от украински бежанци, което може да дойде във всеки един момент. Няма основание за отпускане. Задачата ни е да се подготвим с временни центрове за разпределение и настаняване. Ние няма да повторим историята да разпъваме палатки в нивите, увери полковник Рачев.
В района на българите в Одеска област започва да се чувства недостиг на хранителни продукти. Фокусът не е само върху дрехите и бебешки неща, но става дума и за храна. Оттук нататък много често ще става дума за храна, каза още той.
Функционирането на предварителните приемни пунктове е критичен момент и ако не започне в понеделник, няма да рухне, но ще се управлява ръчно, добави полковник Рачев. И предупреди - ако системата не започне да работи, ще имаме проблем. МС дефинира целите, ние определяме как целите могат да бъдат постигнати, съгласуваме го с премиера и ако имаме предложение за вкарване в МС специални актове, Калина Константинова е супервайзърът и се поставят задачите на работните групи, обясни полк. Рачев.
"Никак не е лесно да се работи у нас по този начин, защото у на всичко е йерархия. Някъде тръгва бързо, някъде тръгва по-бавно, а някъде въобще на тръгва", коментира той. Продължаваме по същата схема най-малко за трите месеца напред, като след това ще се мисли какво да се прави в зависимост от украинските бежанци.
Местните власти ще разчитат на бюджета си, няма напрежение, увери Калина Константинова, като ще започне обсъждане и за сериозна подкрепа от ЕС.
По думите ѝ БЧК и неправителствените организации са ключов участник на терен. Прекрасно е, че българите са отворили сърцата и домовете си, но като държавата трябва да бъде направена сигурна рамка за настаняването на уязвимите групи от Украйна.
Много е трудно да се заяви, че биха се подпомогнали усилията на всеки, който отвори дома си, каза Константинова и добави, че няма как да се легитимират всички усилия с аргумент, че нямало как да се гарантира безопасната среда.
На този етап правителството няма лесно решение, с което да приеме, че домовете, които се отворят за украинците, ще бъдат абсолютно безопасна среда за тях.
Здравният министър изпрати писмо до регионалните здравни инспекции и центровете за спешна медицинска помощ
Красимира Войничкова, съветник на вицепремиера Калина Константинова, която ще координира действията на Оперативната група с неправителствените организации, благодари на всеки един граждани, организация, които евакуират, настаняват, отварят вратите си, правят дарителски кампании за украинските граждани, които бягат от войната.
Ние сме в пряка връзка с гражданските организации, които работят на терен. Работим с тях, така че да ни помагат бързо и експедитивно да се създаде нормативната уредба за подреждане на системата, обясни Войничкова.
Тя разчита на всички медии да популяризират и сайта, и горещата линия за помощ на украинските бежанци. От следващата седмица в страната и на границата хората ще могат да поддават заявление за статут за временна закрила. Всеки украински гражданин, който е заявил желание и се регистрира, ще бъдат издавани документите веднага и ще имат право на подкрепа, увери Войничкова.