Започва разширяването на рибарското пристанище в Бяла

С решение на служебния кабинет община Бяла получи право да започне реализацията на проекта за разширяване на пристанището си върху два поземлени имота - публична държавна собственост.

Според информацията, разпространена от Правителствената информационна служба, "това е най-мащабният и важен проект във варненската община за последните тридесет години", съобщи Дневник. Двата терена са с площ съответно 32 573 кв.м и 16 435 кв.м.

Проектът на община Бяла е за "Разширение, реконструкция и модернизация на рибарско пристанище "Чайка", град Бяла" и свързаните с него дейности по укрепване на брега и свлачище. Първият етап от реализацията му ще включва изграждането на дамба и брегоукрепително съоръжение.

Съгласно разпоредбите на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България правителството има право да учредява безвъзмездно право на строеж в полза на дадена община за разширение на съществуващи рибарски пристанища, както и свързаните с тях брегозащитни съоръжения. Изградените обекти стават публична общинска собственост, като нито видът на нейната собственост, нито предназначението й могат да бъдат променяни.

Проектът за разширяване на рибарското пристанище "Чайка" в Бяла датира още от 1986 г. и бе актуализиран през 2020 г. по задание на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. През април 2022 г. регионалният министър одобри специализиран подробен устройствен план на цялото пристанище, съобщават от общинската администрация.

През пролетта на т.г. съществуващото в момента рибарско пристанище в Бяла бе модернизирано по проекта "Оборудване на рибарско пристанище "Чайка". Той беше финансира по Програмата за морско дело и рибарство 2014 - 2020 г. чрез Стратегията за водено от общностите местно развитие. Стойността на инвестицията е 390 хил. лв.

Пристанището е единственото в района на Централното Черноморие, където местата за домуване на рибарски кораби бяха ограничени и в лошо състояние. По проекта бяха купени и монтирани осем понтонни кея с ширина 2.5 и обща дължина 96 метра, четири пасарели, оборудване за изтегляне на лодките от водата, както и осем колонки за електрозахранване и водоснабдяване на плавателните съдове.

С реализирането на проекта вече бяха подобрени функционалността и експлоатационните характеристики на рибарското пристанище, инфраструктурата и качеството на услугите, съобщиха тогава от общината.

Спас Спасов

Дневник

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови