МВР: 10 смъртни случая по българо-турската граница тази година 

От началото на 2022 г. в Министерството на вътрешните работи (МВР) са постъпили два сигнала за насилие над мигранти. Проверките по тях са приключили и е установено, че няма данни за упражнено физическо насилие.

Същевременно за същия период има информация за десет смъртни случая на бежанци, открити при обхождане на пограничната зона. Вътрешното министерство смята, че причина за данните за насилие от страна на български полицаи е това, че трафикантите инструктирали бежанците да казват, че са бити.

Това се разбира от отговор на Министерството на вътрешните работи (МВР) до "Дневник" на въпроси, свързани с данните на неправителствени организации от България, но и международни наблюдатели, според които българските полицаи отблъскват със сила опитващите се да влязат в страната бежанци.

Доклад с подобни заключения беше представен в края на май от "Хюман райтс уоч", в който се споменава, че през 2021 г. в България са били отблъснати над 44 хил. души, а през 2020 г. - над 15 хил. души. 

Според организацията има данни, че българските полицаи бият, ограбват, събличат и използват полицейски кучета, за да нападат афганистанци и други търсещи убежище хора, след което ги изтласкват обратно в Турция без официално интервю или процедура за предоставяне на убежище.

"България не толерира случаи на злоупотреба и насилие спрямо лицата, преминаващи нелегално границата. За всеки сигнал, съдържащ достатъчно информация, се извършва проверка, отговори министерството.

"При наличие на данни относно служители на МВР, данните се предоставят на Дирекция "Вътрешна сигурност". При достатъчно данни за образуване на досъдебно производство по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, информацията се изпраща на вниманието на компетентната прокуратура", пишат от МВР.

От отговора се разбира, че "вероятните причини за летален край през зимните месеци са хипотермия, а през летните - дехидратация.

"Следва да се отбележи, че лицата, предлагащи съдействие за незаконно преминаване на границата, предварително "обучават" незаконните мигранти да твърдят, че са били подложени на "малтретиране, унижение, изтезание, насилие, грабеж и изнудване" с цел компрометиране системата за прием в България и подпомагане на стремежа им да продължат своя път към желаната от тях дестинация в държава от Западна Европа", е обяснението на вътрешното министерство.

В отговорите за смъртните случаи се казва, че се изпълняват разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс. Досъдебните производства се разследват от разследващи полицаи при Районни управления на МВР под надзора на съответната прокуратура, отговаря министерството без да уточнява колко са тези досъдебни производства и какъв е техният изход. "Дневник" изпрати въпроси до прокуратурата по темата.

От МВР уточняват, че с оглед ангажимента на България към редица международни стандарти и членството на страната в Европейския съюз "служителите на Министерство на вътрешните работи и Главна дирекция Гранична полиция (ГДГП) стриктно спазват както европейското, така и националното законодателство по отношение контрола на държавните граници, спазването на човешките права, достъпа до територия на лица, потърсили закрила и принципа "забрана за връщане" (non-refoulement), уреден в чл. 33, ал.1 от Женевската Конвенция за статута на бежанците на ООН от 1951 г."

На всички служители, ангажирани с граничното наблюдение, се извършва първоначален инструктаж (брифинг), който включва:

  • представяне на ситуационната картина по границата;
  • запознаване с основните положения от Наръчника за основните права на човека, разработен от Европейската служба за гранична и брегова охрана (ФРОНТЕКС) за обучение на гранични полицаи;
  • правила за реда за искане на закрила пред полицейски служители; действия при задържане на чужденци на държавната граница.

От МВР твърдят, че в рамките на ежедневните инструктажи се обръща специално внимание за стриктно спазване на законодателството в областта на граничния контрол и защита на основните човешки права, включително и за реда и правилата за употреба на оръжие, помощни средства и физическа сила.

"Служител с по-висок ранг контролира своите колеги дали се спазват мерките от инструктажите. При изпълнение на служебните задължения действията на служителите са съобразени с принципа за не-отблъскване (push-backs), който забранява организирано, незаконно, насилствено връщане на съседна територия, полицейски произвол и други, разписани в Хартата на основните права на Европейския съюз, Договора за функционирането на Европейския съюз, Конвенцията на ООН за статута на бежанците, Кодекса на шенгенските граници и други актове от вторичното законодателство на Европейския съюз", пише в отговорите на вътрешното ведомство.

МВР уточнява, че сътрудничи активно с Върховния комисарят за бежанците към ООН (ВКБООН) и Българския хелзинкски комитет (БХК) и изпълнява клаузите на подписания тристранен Меморандум за сътрудничество.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови