Кой краде повече ток – бизнесът или домакинствата?

Кражбите на ток през 2022 г. са повече от потреблението на град като Перник за два месеца. Това отчитат от "Електрохолд".

През тази година от ЕРМ Запад са извършили 95 000 проверки за кражби на електроенергия, което е с близо 40% повече спрямо 2021 г.

От януари до момента е дотаксувана електроенергия в размер на над 22 млн. киловатчаса.

Отбелязва се, че общо 86% от незаконното потребление се извършва от домакинства, а 14% - от стопански клиенти. Въпреки това обаче количеството на откраднатия ток на двете групи е почти равно заради по-голямата консумация на бизнеса.

От дружеството посочват, че последният голям случай на нерегламентирано използване е от 13 декември, когато е установена поредна манипулация на електромер на хотел до Рилския манастир.

Друг скорошен случай на нерегламентирана употреба е в сервиз на голяма верига за бяла техника в София. В сградата е открито голямо перално помещение, което се е захранвало от нелегално изграден трафопост в подземните етажи. Дотаксуваната електроенергия е 1.4 млн. киловатчаса.

Според анализите на ЕРМ Запад най-голямо незаконно потребление е регистрирано в следните сектори -

ресторанти и заведения за хранене (75 случая), супермаркети (70), бизнес офиси (32), хотели и къщи за гости (29), автокъщи и автосервизи (19). Общо за 2022 г. дружеството е установило кражби от 445 стопански обекти, сред които складови, логистични и производствени бази и преработвателни предприятия.

Отбелязва се, че през последните години набира популярност нерегламентираното използване на ток за отглеждане на марихуана и добив на криптовалути. Тези дейности са високо енергоемки и дружеството търпи огромни загуби.

За предотвратяването им се извършва охрана в селища с рискови потребители, монтират се СОТ системи в табла, изнасят се електромерни табла за цели селища или отделни части. Освен това се прави реконструкция на мрежите, за да се ограничат възможностите некоректни потребители да се прикачват към тях.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови