Практическа програма за активно включване на украинските бежанци в българското общество разработи проект „Виртуален хайд парк „Гласът на младите” – стимулиране на гражданска активност сред украински младежи - бежанци в България”.
Проектът се изпълнява от Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия в рамките на Фонд Активни граждани по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.
Инициативите са насочени към украински бежанци със статут за временна закрила, които в момента пребивават в Бургаска област. В рамките на проекта бе създадено дигитално пространство за свободно споделяне на проблеми и начините за тяхното решаване.
Във виртуалния хайд парк, проведен в 6 сесии, десетки украински бежанци разказаха своите истории и споделиха трудностите, които срещат в желанието си да започнат нов живот тук. Съвети как да преодолеят тези трудности дадоха специалисти в различни области на обществения живот.
Темите и проблемите, които украинските бежанци поставиха на обсъждане залегнаха в Наставническата програма ”Обучение на медиатори”.
Чрез уебинари, присъствен семинар и със съдействието на трима ментори беше обучена пилотна група от 11 украински бежанци, които в качеството си на медиатори влязоха в ролята на посредници между украинските граждани, получили временна закрила в България и местните институции, бизнеса и гражданските организации.
Те усвоиха знания за българското общество и българските закони, правата и задълженията на бежанците, начините за стимулиране на желание за интеграция и мобилизиране на общността, как се организират застъпнически кампании като форма на социална подкрепа.
Със съдействието на обучените медиатори и техните ментори е създаден подкаст в девет епизода, който информира украинските бежанци за правата и задълженията им в България, улеснява и стимулира социализация им в нашето общество.