Нов коридор за азерски газ ще увеличи доставките за Европа. В София беше подписан меморандум по инициативата Solidarity ring, чиято цел е да се даде възможност азерският газ да стигне през България до други европейски държави.
"Ще се правят усилия за разширяване на съществуващите газови коридори от Азербайджан насам. Тези газопроводи са с ограничен капацитет. До няколко години с инвестиции от няколко милиарда може да се прокарат нови газопроводи, които да докарат повече газ", обясни енергийният експерт Явор Куюмджиев в предаването "Денят ON AIR".
"Азербайджан граничи на север с Русия, на юг - с Иран. В двете държави има много газ, но той е лош газ. Азербайджан произвежда около 39 млрд. кубични метра газ, от които 23 млрд. може да изнася. В момента започва да използва за собствено потребление лош газ и да ни дава своя", посочи още той.
По думите на Куюмджиев пред Bulgaria ON AIR чисто търговски и финансово сме независими от руския газ, но физически около 70% от газа в нашата мрежа пак е руски. В същото време отново плащаме повече за газа.
"За този скъп газ има само две опции - да се продаде евтино и "Булгаргаз" да фалира или да бъде на прага на фалита, или да се разпуска постепенно - да се миксира с по-евтиния газ. В цяла Европа се купиха колосални количества газ на абсурдни цени. Европа извади късмет, че зимата беше адски топла и не се наложи голяма част от газа да се ползва", смята Куюмджиев.
Енергийният експерт е на мнение, че в ядрената енергетиката няма как да бъдем 100% независими от Русия и може да купуваме френско гориво, което обаче пак е руско. Също така не можем да избягаме от руското оборудване на ядрените ни централи.
"Няма на кого да продадем тези два реактора. Пак ли на руснаците? Не става. Украинците имат един полупостроен блок, за който им липсва реактор. Продължава да е много голям натискът да им го подарим. За строителството на АЕЦ "Белене" трябва да се решат финансов, технически и политически проблем", подчерта Явор Куюмджиев.