Eто имотното състояние на прокурорите от ВСС, искащи оставката на Гешев

Членовете на Висшия съдебен съвет от прокурорската квота, които поискаха отстраняването на главния прокурор Иван Гешев - Огнян Дамянов, Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов, Гергана Мутафова и Светлана Бошнакова, са получили през 2022 г. от заплати по 150 000 лв.

Това прави по 12 500 лв. на месец, научи Faktor.bg от свои източници.

Шестимата станаха популярни след като само за 24 часа от твърди защитници на Гешев, промениха позициите си и поискаха отстраняването му. Оказва се, че и шестимата кадровици от „правителството на съдебната власт“, станали популярни през последния месец, без изключение, са вложили част от заплатите си в апартаменти в столицата. 

Очевидно всичките имат амбиции след края на мандата на ВСС, който изтече още миналата година, да продължат да пребивават в столицата, макар повече от тях да имат професионална кариера като магистрати извън София.

Какво е имотното състояние на шестимата кадровици, преди постъпването им във ВСС,

показват данни от открити източници.

В края на 2017 г. Дамянов, Чапкънова, Стоев, Кузманов, Мутафова и Бошнакова подават декларации в Инспектората на ВСС, в които оповестяват спестявания и имущество, придобити докато са били част от прокуратурата.

Преди шест години Кузманов, Мутафова и Бошнакова, напускат държавното обвинение с по няколко имота. Георги Кузманов от Апелативна прокуратура – Бургас през 2017 г. се оказва собственик на два апартамента с гаражи в Бургас, както и с голяма къща в Приморско, придобита през 2012 г. като дарение от родителите. Над 200 хиляди лева кредити, декларира тогава Кузманов. Гергана Мутафова напуска като Районен прокурор на Пловдив с два апартамента, с гараж, както и с имоти в община Родопи и Марица. Мутафова декларира скромни спестявания и малък кредит.

Светлана Бошнакова, която става член на ВСС като прокурор от ВКП, излиза от системата с най-много имоти – два апартамента с гаражи в София, както и с апартаменти в Самоков и Кюстендил и части от къща с двор в Самоковско. Повечето имоти са закупени като семейна собственост в предходните десет години, има и наследствени. Бошнакова декларира и общо около 200 000 лв. спестявания, в които влизат и тези на съпруга ѝ. Кредити няма. 

Калина Чапкънова, която идва във ВСС като Окръжен прокурор на Бургас, декларира апартамент в Бургас, къща във Варна, като се посочва, че същите са били дарени. Любопитство буди, че Чапкънова декларира придобиване на ½ от 50 кв. м. земя във Варна срещу странната сума от едва 3372 лв.

Какво се случва с имущественото и финансовото състояние на шестимата членове

на Прокурорска колегия, които искат отстраняването на Иван Гешев, през последните шест години?

Три години след като става член на ВСС Георги Кузманов си купува жилище в София, заедно с гараж, за които плаща почти 300 хиляди лева. Кадровикът си купува и лек автомобил „Волво“ за 130 хиляди лева. Близо 700 хиляди лева са кредити на Кузманов.

През 2018 г. бившият районен прокурор на Пловдив Гергана Мутафова купува апартамент с гараж в София за почти 330 хиляди лева. Освен това си купува и над 2 дка в село до гр. Априлци срещу скромната сума от 4700 лв. През 2020 г. Мутафова купува още 59 квадрата в същото село срещу 140 лв.

Отново през 2020 г. Мутафова придобива апартамент с изба и гараж в Пловдив за почти 200 000 лв.

Кадровикът се оказва с банкови влогове на обща стойност над половин милион лв., а отделно има и кредит от 285 хиляди лв.

Любопитен детайл е, че всяка година Мутафова декларира ползването под наем на лек автомобил „Инфинити“ срещу сумата от 500 лв. Стойността на автомобил от такъв клас предполага подобен наем да е за една седмица, но не и за една година.

Вече като член на ВСС Калина Чапкънова купува малко жилище и паркомясто в София през 2020 г. за 160 хиляди лева. През 2021 г. получава наследствени дялове от три апартамента в Бургас и къща в Несебър. Кадровикът декларира спестени около 200 хиляди лева и кредит от малко над 40 хиляди.

През 2018 г. бившият върховен прокурор Светлана Бошнакова и съпругът ѝ си купуват апартамент и паркомясто на стойност от почти 225 хиляди лева. Към миналата година семейството има спестявания в общ размер на над половин милион лева, които са придобити от заплати и обезщетения при напускане на съдебната власт, както и 70 хиляди лева кредит.

През 2018 г. тристайно жилище в София си купува още един от кадровиците, които искат оставката на Иван Гешев – Огнян Дамянов. Средствата – 215 хиляди са от банков ипотечен кредит. В следващите години Дамянов и съпругата му стават собственици чрез наследство на части от имоти в страната. Този кадровик успява да спести към миналата година над 250 хиляди лева, които е депозирал на влог.

Йордан Стоев влиза във ВСС през 2017 г. с едно малко жилище в София и барака в с. Рударци, както и със спестявания от 10 хиляди лева и близо 90 хиляди лева кредит. Година по-късно Стоев декларира още два апартамента в София, придобити през 2017 г. на обща стойност под 300 хиляди лева. Стоев си е купил и лек автомобил „Хонда“ срещу скромната сума от 13 650 лв., като посочва, че парите му са от обезщетение от напускане на съдебната система. 

Дължимите пари към банки обаче се увеличават на почти 250 хиляди лева. През 2021 . съпругата на Стоев декларира, че е получила апартамент от 127 кв. м. от родителите си, придобит през 2019 г. През 2021 г. Стоев и съпругата му си купуват катамаран срещу сумата от 5 хиляди лева. Семейството е успяло да намали наполовина дължимите си към банките задължения, като е успяло да натрупа спестявания за близо 150 хиляди лева.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови