С въглеродния данък дори и излизане от ЕС няма да спаси въглищните централи

От години слушаме планове и модели за отказа от въглищата - ако те бяха реализирани преди три години и въглищата - заместени с газ, сега щяхме да сме в друга хипотеза, коментира в ефира на БНТ председателят на миньорската федерация в КТ "Подкрепа" Владимир Топалов.

Така той отговори на изказване на Констанца Рангелова от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), която цитира анализ, сочещ, че след 2030 г. въглищните мощности в Европа ще бъдат икономически нецелесъобразни. Според прогнозите в края на това десетилетие въглищата ще излязат от енергийния микс и това няма да води нито до риск за енергийната сигурност, нито до ръст на цените.

Експертът припомни, че дори и излизане от ЕС няма да запази въглищните ни централи - България изнася електроенергия към страни от общността, а от 1 октомври започна да действа т.нар. Механизъм за въглеродна корекция по границите. 

Припомняме, че мярката предвижда страните, които не възприемат екологичната политика на Брюксел, да плащат допълнителни такси, тоест - да бъдат поставени на едно ниво с европейските производители, които трябва да плащат квоти за въглеродни емисии.

В момента страните от ЕС само събират данни за вносителите, но от 1 януари 2026 г. производителите от трети страни ще имат същите екологични задължения като европейските.

Рангелова е категорична, че дебатите се водят на политическо, а не на експертно ниво, и хората нямат никаква представа какво предстои. Разговорите, които се водят днес, трябваше да се проведат преди 1-2 години, категорична беше тя.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови